اپلای معماری ؛ راهنمای جامع ۲۰۲۳ برای معماران

اپلای معماری ؛ راهنمای جامع ۲۰۲۳ برای معماران

اپلای معماری و تحصیل در دانشگاهی خارجی یکی از چالش‌برانگیزترین موضوعات برای دانشجویان و فارغ‌التحصیلان معماری به شمار می‌رود. در این میان، انتخاب صحیح دانشگاهی که شما را به هدفتان نزدیک‌تر کند و چگونگی دسترسی به اطلاعات ضروری، بسیار مهم است. شاید با لیست طویلی از ملزومات برای اخذ پذیرش از دانشگاه‌های مختلف مواجه شوید و تشخیص اهمیت‌شان برایتان دشوار باشد. آگاهی از قدم‌های نخست اپلای و مراحل مختلف پذیرش تحصیلی، کمک‌تان می‌کند برای طی این مسیر آماده باشید. با وجود منابع مختلف مشاوره در زمینه پذیرش معماری، برای گرفتن تصمیمی ‌واقع‌بینانه به اطلاعاتی به‌روز و موثق نیاز دارید؛ چراکه این مسیری است که نهایتا شما خواهیدپیمود و باید براساس اولویت‌های شخصی و وضعیت تحصیلی خودتان تعیین گردد. ما در این نوشتار قصد داریم تجربیات آزموده درباره مراحل اپلای معماری و کاربردی‌ترین نکات را در اختیارتان قرار دهیم.


آنچه در این مقاله می‌خوانید:

قدم نخست: انتخاب رشته و گرایش مورد علاقه برای اپلای معماری

اولین قدم برای پیمودن مسیر تحصیل در دانشگاه‌های خارجی، انتخاب گرایش تحصیلی، براساس علایق شخصی و البته آینده‌‌ی شغلی گرایش‌های مختلف معماری است. دانشکده‌های معماری و ساختمان سراسر جهان، برنامه‌های متنوعی را بر اساس اولویت‌های خود ارائه می‌کنند. شناخت علایق و توانایی‌هایتان، و آنچه تاکنون آموخته‌اید، به شما کمک می‌کند این قدم را به درستی بردارید.

در اولین مواجه‌تان با دانشگاه و دانشکده‌های متعدد معماری جهات، شما با دو وضعیت کلی موجه خواهید بود:

 • دانشکده‌های فنی و صنعتی، عموماً گرایش‌هایی با تکیه بر جنبه‌ی فنی و مهندسی معماری ارائه می‌کنند. با تحصیل در این دانشگاه‌ها شما مدرک تحصیلی B.Sc (Bachelor of Science) در مقطع کارشناسی یا M.Sc (Master of Science) در مقطع کارشناسی‌ارشد دریافت خواهید کرد.
 • دانشکده‌های هنر، بر جنبه هنری معماری تاکید بیشتری دارند و فارغ التحصیلان این دانشکده‌ها BA ( Bachelor of Arts)  یا MA (Master of Arts)  دریافت می‌کنند. با انتخاب گرایش مورد علاقه، می‌توانید به جستجوی موفق‌ترین دانشگاه‌ها در زمینه گرایش مورد نظرتان بپردازید.

در ادامه این مقاله تلاش کرده‌ایم تا با گردآوری مهم‌ترین، محبوب‌ترین و پرکاربردترین گرایش های رشته‌ معماری در جهان، راهی میانبر برای طی کردن اولین قدم را فراهم آوریم.

راه میان‌بر – محبوب‌ترین گرایش‌‌ های معماری برای اپلای و مهاجرت

با مطالعه و بررسی این لیست، خواهید توانست که با تکیه بر سلایق و علایق خودتان، به بررسی نیازهای حرفه‌ای جامعه معماری بپردازید. در نتیجه، مسیری امن و مطمئن را برای مهاجرت تحصیلی خود فراهم خواهید آورد.

 

معماری منظر – Landscape Architect

طراحی مناظر فضاهای خارجی، از جمله زیرساخت‌ها، مناطق عمومی، فضاهای کشاورزی و حتی فضاهای جنگلی برای ساخت شبکه‌هایی که فضاهای شهری و روستایی را به هم پیوند بدهند، حیاتی هستند. اما از همه‌ی این‌ها مهم‌تر، توانایی پاسخ دادن به روند جهانی شدن و تغییرات آب و هوایی است. معماران منظر باید بتوانند در مسائلی همچنین مدیریت طوفان، احیای محیط زیست و ایجاد مناطق تفریحی، راه‌حل‌هایی خلاقانه و هوشمندانه را ارائه دهند. پس اگر شما هم از کارهای همسو با طبیعت لذت می‌برید، می‌توانید به این گزینه برای مهاجرت و اپلای معماری فکر کنید.

 

برنامه‌ریزی شهری Urban Planning

شرایط شهرنشینی، به خاطر رشد سریع جمعیت جهان و به تبع آن، مهاجرت گسترده به شهرها، دائماً در حال تغییر و تحول است. وضعیت پویایی محیط شهری می‌تواند برای معماران، پر از چالش و هیجان باشد. به زبان ساده‌تر، معماران باید بتوانند همه‌ چیز را، از تغییرات اقتصادی گرفته تا تغییرات جمعیتی و مباحث توسعه‌ پایدار، تحت نظر بگیرند و براساس آن‌ها، به ارائه‌ی راه‌حل بپردازند. پس اگر توانایی حل مسئله در مقیاس بزرگ را دارید، می‌توانید مسیر مهاجرت و اپلای معماری خود را با کمک گرایش برنامه‌ریزی شهری هموار نمایید.

 

گرایش مرمت معماری – Restoration Architect

میراث و تاریخ جوامع ما، فقط وسیله‌ای برای نگاهی اجمالی به گذشته نیست. با کمک آن‌ها می‌توان پرده از رازهای تاریخی برداشت و گام مهمی را در مسیر درک فرهنگ‌های در جوامع مختلف پیمود. البته، باید به شما اطلاع دهیم که حفاظت و مرمت ساختمان‌های تاریخی رشته‌ای به شدت پر چالش است. به زبان ساده‌تر، یک معمار مرمت هرگز نخواهد توانست همه‌ی مخاطبان خود را راضی نگه دارد. اما اگر شما احساس می‌کنید که توانایی باززنده‌سازی میراث تاریخی شهرها را دارید و به جای به قتل رساندن آن‌ها، راه‌حل‌های هوشمندانه‌تری را از خورجین خود بیرون می‌کشید، مسیر اپلای معماری خود را با استفاده از این گرایش هموار کنید.

 

پژوهش معماری – Research Architect

حالا دیگر طراحی دیجیتالی یکی از موج‌های بلند و بزرگ جهان معماری به شمار می‌آید. به علاوه، ابزارهای دیجیتالی هم روز به روز پیشرفته‌تر خواهند شد. به همین دلیل، می‌توان ادعا کرد که فناوری اطلاعات در حال تاثیرگذاری بر جهان معماری است. حتی شاید این تاثیرگذاری، روز به روز عمیق‌تر از قبل باشد. خبرِ خوب اینکه این پیشرفت‌های دائمی به وسیله‌ی تحقیقاتی انجام می‌شود که معماران سازماندهی خواهند کرد. اینتحقیقات، فقط در حوزه‌ی طراحی ساختمان نیستند. به زبان ساده‌تر، تمرکز آن‌ها بر روی شناخت نیازهای جدید و چگونگی به کار گیری ابزارهای گوناگون برای آسان‌تر کردن زندگی است. حتی شاید این مسیر، به طراحی محصول و ابزارهای جدیدی هم ختم شود. شما چه فکر می‌کنید؟ می‌توانید از این رشته برای مهاجرت تحصیلی خود بهره بگیرید؟ فکرش را هم می‌کردید که اپلای معماری برای تبدیل شدن به یک پژوهشگر حوزه‌ معماری به شما کمک کند؟

 

معماری نورپردازی – Lighting Architect

احتمالاً شما هم نیک می‌دانید که نور، تاثیر عمیقی بر سلامت روحی و جسمی ما خواهد گذاشت. کاوش در معماری نور، مستلزم بهبود کیفیت تجربیات فضایی، سلامت و رفاه استفاده کنندگان از فضاست. به زبان ساده‌تر، این رشته می‌تواند همسو با مباحث پایداری، فضاهای کوچک و بزرگ را تحت تاثیر قرار دهد. دوست دارید که از معماری نور، برای تسهیل روند اپلای معماری و مهاجرت تحصیلی خود استفاده کنید؟

 

معماری سیاسی – Political Architect

برخی از صاحب‌نظران معتقدند که معماری، رشته‌ای ذاتاً سیاسی است. اما فعال بودن در تصمیم‌گیری‌های سیاسی یک شهر یا کشور با آنچه که معماری را به رشته‌ای سیاسی بدل می‌کند، متفاوت است. بگذارید اینگونه بگوییم، معماری چیزی بیش از خلق اشیای زیباست. این رشته، به سازماندهی جامعه سروکار مربوط می‌شود. پس وقتی که در گرایش سیاست رشته‌ی معماری تحصیل خواهید کرد، به بررسی روابط متقابل بین معماران و جوامع و احزاب سیاسی خواهید پرداخت. فکر می‌کنید که این گرایش، جذابیت‌های لازم برای آغاز پروسه‌ اپلای معماری را دارد؟

 

معماری انرژی Energy Architecture

یکی از محبوب‌ترین گرایش‌های رشته‌ معماری در ایران (و جهان)، گرایش انرژی است. گرم شدن زمین، افزایش آلودگی‌های زیست محیطی، از بین رفتن منابع تامین انرژی و… دست به دست هم دادند و این گرایش را خلق کردند. انرژی معماری رشته‌ و گرایش نوپایی است و بسیاری از دانشجویان معماری، هنوز هم نتوانسته‌اند به خوبی بر زیر و بم این رشته واقف آیند. اما اگر فکر می‌کنید که با سرفصل‌هایی چون طراحی معماری و انرژی، مدیریت انرژی در معماری و شهرسازی، فیزیک ساختمان و مبانی طراحی اکولوژیک مشکلی ندارید، می‌توانید این گزینه‌ را هم به لیست گرایش‌های قابل بررسی برای اپلای معماری اضافه کنید.

 

قدم دوم: انتخاب دانشگاه برای اپلای در گرایش مورد نظر

قدم بعدی، تهیه لیستی از بهترین دانشگاه‌هایی است که برنامه‌هایی برای گرایش و مقطع تحصیلی مورد نظر شما ارائه می‌کنند. این لیست را می‌توانید با مراجعه به جداول رتبه‌بندی بهترین دانشکده‌های معماری تهیه کنید. آگاهی از شرایط زندگی، تحصیلی و شغلی در کشورهای مختلف به شما کمک می‌کند اولویت‌های دانشگاهی خود را بهتر مشخص کنید. همچنین با مراجعه به وبسایت دانشکده‌های معماری می‌توانید اطلاعات ضروری در مورد مدارک لازم برای اخذ پذیرش در گرایش موردنظرتان را به دست آورید. بعد از انتخاب دانشگاه‌های مطلوب،  اطلاعات ضروری در مورد مدارک لازم برای هر دانشگاه، ددلاینها و شرایط ویژه بورسیه تحصیلی را یادداشت کنید.

در ادامه جدولی از بیست دانشگاه برتر جهان در زمینه معماری به تفکیک نام کشور ذکر کرده‌ایم. این لیست براساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های مختلف جهان در زمینه معماری و شهرسازی در سال ۲۰۲۱ تهیه شده. پس از آن به تغییرات این جدول در سال ۲۰۲۲ پرداخته‌ایم. همچنین شرایط هر یک از دانشگاه‌های مقصد را بر اساس آخرین توضیحات دانشکده‌های مربوطه بررسی کرده‌ایم.

 

راه میان‌بر: بهترین دانشگاه  معماری برای اپلای و شرایط دانشکده های معماری

 باید توجه داشته باشیم که این رتبه‌­بندی­ سالانه بر اساس امتیازات کسب شده دانشگاه‌ها به‌روزرسانی می‌­گردد. همچنین در نظر داشته باشید که این لیست تنها بخشی از دانشگاه‌های خوب جهان در حوزه معماری را دربرمی‌گیرد. بنابراین برای موفقیت در پذیرش نباید انتخاب‌های خود را محدود به این لیست کنید و حتما به بررسی گزینه‌های بیشتری بپردازید. برای دسترسی به موارد بیشتر می‌توانید به منابع معرفی شده در انتهای این نوشتار مراجعه کنید.

بهترین دانشگاه های معماری جهان - کانون معماران

جدول رتبه بندی بهترین دانشگاه های معماری جهان در سال ۲۰۲۱

رتبه نام دانشگاه کشور
۱ Massachusetts Institute of Technology (MIT) آمریکا
۲ University College London (UCL) انگلستان
۳ Delft University of Technology هلند
۴ ETH Zurich – Swiss Federal Institute of Technology سوییس
۵ Harvard University آمریکا
۶ National University of Singapore (NUS) سنگاپور
۷ University of California, Berkeley (UCB) آمریکا
۸ Tsinghua University چین
۹ University of Cambridge انگلستان
۱۰ Politecnico di Milano ایتالیا
۱۱ Manchester School of Architecture انگلستان
۱۲ EPFL سوییس
۱۳ Tongji University چین
۱۴ Columbia University آمریکا
۱۵ The University of Hong Kong چین
۱۶ The University of Tokyo ژاپن
۱۷ University of California, Los Angeles (UCLA) آمریکا
۱۸ The Hong Kong Polytechnic University چین
۱۹ KTH Royal Institute of Technology سوئد
۲۰ Universitat Politècnica de Catalunya · BarcelonaTech (UPC) اسپانیا

بررسی تغییرات رتبه‌بندی بهترین دانشگاه های معماری جهان در سال ۲۰۲۲

قصد مهاجرت و اپلای در رشته‌ی معماری را دارید؟ پس احتمالآً لیست سالانه‌ و به‌روز رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان برای شما اهمیت زیادی دارد. به همین دلیل، در ادامه‌ی این مقاله، مروری خواهیم داشت بر مهم‌ترین تغییرات لیست برترین دانشگاه‌های معماری جهان!

در سال ۲۰۲۲، درست مثل سال ۲۰۲۱ میلادی، موسسه‌ی فناوری ماساچوست در صدر لیست برترین دانشگاه‌ها قرار گرفت. البته، جالب است بدانید که فقط دانشکده‌ی معماری این دانشگاه به صدر جداول جهانی نرسیده است. موسسه‌ی فناوری ماساچوست با تمام دانشکده‌هایش به رتبه‌ی نخست در میان برترین دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲۲ رسید.

به هر روی، دانشگاه صنعتی دلفت با یک پله صعود به رتبه‌ی دوم بهترین دانشگاه‌های معماری جهان در سال ۲۰۲۲ میلادی رسیده است. کالج دانشگاهی لندن (UCL) هم پس از یک پله سقوط، جایگاه سوم برترین‌های آموزش معماری سال ۲۰۲۲ را به خود اختصاص داده است. در مقایسه با سال ۲۰۲۱ میلادی، رتبه‌ی چهارم جدول برترین دانشگاه‌های معماری جهان ثابت مانده و در اختیار موسسه فناوری فدرال زوریخ (ETH) است.

هم در سال ۲۰۲۱ میلادی و هم امسال (۲۰۲۲)، پنجمین دانشگاه برتر جهان از نظر آموزش معماری، دانشگاه پرآوازه‌ی هاروارد بود و هست. اما در جایگاه ششم، تغییرات مهمی به وقوع پیوست. دانشگاه برکلی کالیفرنیا توانست که با کنار زدن دانشگاه ملی سنگاپور، یک پله صعود کند و جایگاه ششم را به خود اختصاص دهد. پس از او هم، دانشگاه پلی تکنیک میلان، مدرسه‌ی معماری منچستر، دانشگاه کمبریج و دانشگاه پلی تکنیک فدرال لوزان (EPFL) قرار دارند.

 

بررسی شرایط پذیرش و اپلای معماری در برترین دانشگاه‌های جهان

در ادامه‌ی این مطلب، تلاش می‌کنیم که شما را با شرایط عمومی اخذ پذیرش و اپلای معماری در برترین دانشگاه های جهان آشنا کنیم. بدیهی است که این دانشگاه‌ها را از میان لیست برترین دانشگاه‌های معماری جهان در سال ۲۰۲۲ انتخاب کرده‌ایم.

دانشگاه بریتیش کلمبیا – کانادا

اپلای معماری - دانشگاه بریتیش کلمبیا کانادابرای بسیاری از مشتاقان مهاجرت و اخذ پذیرش تحصیلی، اپلای معماری کانادا یکی از مهم‌ترین گزینه‌ها به شمار می‌رود. کانادا، به خاطر امنیت و تنوع فرهنگی بی‌نظیرش می‌تواند به خانه‌ی دوم و آشیانه‌ای برای پیشرفت شما تبدیل شود. البته، ما در مقاله‌ای با نام از ۰ تا ۱۰۰ اپلای معماری کانادا ، تمامی شرایط و زمینه‌های ادامه‌ تحصیل و رشته‌ های مرتبط با معماری در کانادا را بررسی کرده‌ایم. به همین دلیل، در این بخش از مقاله، تصمیم داریم که به طور مختصر، به شرایط و ویژگی‌های مهم اخذ پذیرش دانشگاه بریتیش کلمبیا، واقع در شهر ونکوور اشاره کنیم.

علاقمندان به معماری و شهرسازی می‌توانند در دانشگاه بریتیش کلمبیا، طیف وسیعی از رشته‌های مرتبط با معماری را بیابند. از طراحی معماری و معماری منظر بگیرید، تا مطالعات پیشرفته در معماری، ارشد معماری و ارشد معماری منظر!

حالا سوال اینجاست که برای اپلای معماری دانشگاه بریتیش کلمبیا ونکوور به چه مدارکی نیاز داریم؟ برای تحصیل در مقطع کارشناسی، به ریز نمرات دیپلم و داشتن نمرات بالا در درس‌هایی مثل ریاضی و فیزیک نیاز دارد. در کنار آن، به مدرک آیلتس آکادمیک با حداقل نمره ۶ در هر مهارت نیز نیاز پیدا خواهید کرد.

در پی کسب پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد هستید؟ پس باید معدل لیسانستان بالاتر از ۱۶ (یا همان B+) باشد. به علاوه، لازم است که نمره آیلتس آکادمیک‌تان ۷ تا ۷.۵ باشد. البته، اگر مدرک تافل دارید، به نمره‌ای در بین ۸۶ تا ۱۰۵ نیاز دارید.

اما علاقمندان به اخذ پذیرش در مقطع دکترای معماری دانشگاه بریتیش کلمبیا (یا رشته‌های مرتبط با معماری) به آیلتس ۷ با حداقل ۶.۵ در هر مهارت نیاز دارند. در آزمون تافل هم باید نمره‌ی کلی شما ۹۴ (حداقل) با رایتینگ ۲۲ (حداقل) باشد. در ضمن، برای مقطع دکترا هم شرط معدل کل ۱۶ و بالاتر در مقطع پیشین وجود دارد.

 

موسسه فناوری ماساچوست MIT – آمریکا

موسسه‌ی فناوری ماساچوست، در سال ۲۰۲۲ به عنوان برترین موسسه‌ی علمی و آموزشی در سطح جهان معرفی شده است. این موسسه در شهر کمبریج، واقع در ایالت ماساچوست کشور آمریکا قرار دارد. اما تاریخچه‌ی تأسیس آن به سال ۱۸۶۱ میلادی بر‌می‌گردد. در آن دوران، شعار «انسان‌ها و دست‌ها» به عنوان شعار رسمی موسسه مطرح شد. کمی بعد هم، شعار ساختن جهانی بهتر با آموزش، تحقیقات و نوآوری بیشتر، به عنوان پرتکرارترین شعار مدیران و دانشجویان این موسسه شناخته شد! جالب است بدانید که در تاریخ افتخارات این موسسه، ۹۵ جایزه‌ی نوبل به چشم می‌خورد.

پذیرش معماری در موسسه فنی ماساچوست

اگر قصد اپلای معماری آمریکا یا بطور دقیق‌تر اپلای معماری در موسسه فناوری ماساچوست را دارید، باید از یک رزومه‌ی تحصیلی قوی و نمره‌ی زبان خوب برخوردار باشید. در کنار آن، سن مناسب و داشتن تمکن مالی هم از مهم‌ترین شرایط اخذ پذیرش عنوان شده است. لیست کامل مدارک مورد نیاز برای درخواست اپلای معماری در موسسه فناوری ماساچوست به شرح زیر است:

 • آخرین مدرک تحصیلی
 • ارسالدرخواست پذیرش در مهلت مقرر
 • پرداخت دلاری هزینه‌ی درخواست ثبت‌نام (مبلغی بین ۷۵ تا ۳۰۰ دلار)
 • توصیه‌نامه از اساتید دانشگاه
 • انگیزه‌نامه یا SOP
 • قبولی در آزمون GRE یا GMAT و ارائه‌ی مدرک
 • مدرک آیلتس با نمره‌ی ۷ به بالا و یا تافل با نمره‌ی ۹۰ به بالا
 • رزومه و پورتفولیوی حرفه‌ای

اما MIT تنها دانشگاه مناسب و ایده‌آل کشور آمریکا نیست. اگر مشتاق اپلای معماری آمریکا هستید و دوست دارید که با دانشگاه‌های مختلف و شرایط اخذ پذیرش آن‌ها بیشتر آشنا شوید، به مقاله‌ی از ۰ تا ۱۰۰ اپلای معماری آمریکا سر بزنید. در این مقاله، تمامی شرایط و ویژگی‌های دانشگاه‌های مختلف این کشور را مورد بررسی و تحلیل قرار داده‌ایم.

 

دانشگاه صنعتی دلفت TU Delft – هلند

دانشکده معماری دانشگاه صنعتی دلفت به عنوان یکی از برترین پیشگامان برنامه‌های تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و تکمیلی در جهان شناخته می‌شود. به همین سبب، دانشگاه صنعتی دلفت به انتخاب اول اپلای معماری هلند برای علاقه‌مندان به تحصیل در رشته معماری مبدل شده است. اما ممکن است از خودتان بپرسید که این دانشگاه، کدام حوزه‌های معماری را پوشش می‌دهد. می‌توانیم با اطمینان بگوییم که تمامی حوزه‌های محبوب و پرکاربرد، از محوطه‌سازی و خانه‌سازی گرفته تا معماری پایدار و فیزیک ساخت و ساز را می‌توان در میان برنامه‌های آموزشی این دانشگاه پیدا کرد.

اپلای معماری دانکشده معماری دانشگاه صنعتی دلفت

لیست کامل مدارک مورد نیاز برای درخواست اپلای معماری در دانشگاه صنعتی دلفت، به شرح زیر است:

 • انگیزه‌نامه‌ای به زبان انگلیسی و به حجم ۱۰۰۰ تا ۱۵۰۰ کلمه. شما باید در این انگیزه‌نامه، انگیزه‌ی خود برای انتخاب برنامه‌ی دانشگاه دلفت، دلیل علاقمندی‌تان به این مجموعه و میزان و حوزه‌ (یا حوزه‌های) تخصصی خود را به‌طور کامل شرح دهید. از سوی دیگر، لازم است که شرح کوتاهی از پروژه‌ی فرضی پایان‌نامه‌ی خود را بنویسید. یعنی بگویید که چه نوع پروژه‌ای را ترجیح می‌دهید و چه چیزی را می‌خواهید کشف کنید.
 • رزومه، یا شرح کوتاهی از تحصیلات و سوابق کاری به زبان انگلیسی
 • اثبات هویت
 • دو نامه ‌مرجع به زبان‌های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی و یا هلندی! این نامه باید توسط استاد یا اساتید راهنمای قبلی شما نوشته شده باشد. اگر تجربه‌ی کاری هم دارید، یکی از نامه‌ها باید از طرف کارفرمای شما باشد.
 • مدرک تافل با حداقل نمره کلی ۱۰۰ و یا مدرک آیلتس با حداقل نمره ۷

 

کالج دانشگاهی لندن UCL – انگلستان

دانشکده‌ معماری کالج دانشگاهی لندن در بین متقاضیان بین‌المللی اپلای معماری انگلستان و جهان بسیار محبوب است. این دانشکده‌، طیف گسترده‌ای از برنامه‌های آموزشی را در قالب دوره‌های تابستانی و یا دوره‌های نرمال تحصیلی به علاقمندان ارائه می‌دهد! شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که در پایان هر سال تحصیلی این موسسه، یک نمایشگاه برگزار می‌شود که نظر بیش از ۵۰۰۰ بازدیدکننده را به خود جلب می‌کند. اما سوال اینجاست که برای اخذ پذیرش و اپلای رشته معماری این دانشگاه باید چه کار کرد؟

دانشکده معماری کالج دانشگاهی لندن

پیش از هر چیز باید بگوییم که تسلط خوب به زبان انگلیسی، داشتن مدرک تحصیلی در رشته‌های هنر، طراحی و ریاضیات از پیش‌شرط‌های اپلای معماری کالج دانشگاهی لندن هستند. به علاوه، برای تحصیل در رشته‌ معماری هر کدام از دانشگاه‌های لندن باید از طراحی آزاد لذت ببرید. به زبان ساده‌تر، دانشگاه‌های این کشور به طراحی و تولید آثار سه بعدی اهمیت زیادی می‌دهند. اما برای اپلای معماری کالج دانشگاهی لندن، این ۴ مورد را از یاد نبرید:

 • پورتفولیو معماری که باید شامل طرح‌ها، نمودارها، نقشه‌ها و حتی توضیح مشخصات، مشکلات، نقاط قوت و نقاط ضعف هر پروژه باشد.
 • بیانیه شخصی – که باید در ۳۰۰ کلمه تدوین شود و نشان دهد که چرا به حضور در این موسسه علاقه دارید.
 • ریز نمرات – که باید از آخرین دانشگاه محل تحصیلتان اخذ گردد. البته، حواستان باشد که این لیست باید به زبان انگلیسی ترجمه گردد.

نامه مرجع (یا نامه پشتیبانی) – این نامه باید توسط استاد یا کارفرمای شما نوشته شود. معمولاً در نامه‌های مرجع، برنامه و عملکرد حرفه‌ای شما تعریف و توصیف خواهد شد.

موسسه فناوری فدرال، یکی از قدیمی‌ترین موسسات دولتی و تحقیقاتی در کشور سوئیس به شمار می‌آید. اینجا را با نام ETH Zurich هم می‌شناسند! جالب است بدانید که این موسسه، نخستین بار در سال ۱۸۸۵ میلادی شروع به کار کرد و در نهایت، از سال ۱۹۱۱ میلادی به عنوان یکی از معتبرترین دانشگاه‌های کشور سوئیس و کل اروپا، به جهان معرفی شد. از آنجایی که این دانشگاه، مستقیماً زیر نظر وزارت فدرال امور اقتصادی و آموزش و پرورش سوئیس فعالیت می‌کند، شرط پذیرفته شدن دانشجویان خارجی در آن، قبولی در آزمون ورودی دانشگاه است.

موسسه فناوری فدرال زوریخ آلمان

اگر به دنبال اپلای معماری آلمان و بطور دقیق‌تر، موسسه فناوری فدرال زوریخ هستید، باید برای ویزای نوع D اقدام کنید. به زبان ساده‌تر، برای ثبت درخواست اقامت باید مدارکی مثل مدرک قبولی دانشگاه، عکس جدید گذرنامه، گواهی زبان آلمانی (یا زبان انگلیسی) و مختصری از برنامه پایان تحصیل را در دست داشته باشید. اگر به دنبال تحصیل در مقطع لیسانس این موسسه هستید، باید یکی از مدارک C1 آلمانی یا تست داف ۴ و مدرک OSD در سطح C1 را آماده داشته باشید. متقاضیان مدرک ارشد هم باید آیلتس ۷ یا تافل ۱۰۰، آزمون گوته سطح C1 و تست داف ۴ را تهیه کنند. اما برای مدرک دکترا، آیلتس ۶.۵ یا تافل ۹۰، کفایت خواهد کرد.

موسسه فناوری زوریخ - کانون معماران

بد نیست بدانید که بر طبق آخرین آمارهایی که به کمک دانشجویان این موسسه گردآوری شده‌اند، هزینه‌ی زندگی و تحصیل در موسسه فناوری فدرال زوریخ به چیزی در حدود ۲۳۰۰۰ دلار می‌رسد. البته، دانشگاه بورسیه‌هایی را به دانشجویان ارائه می‌دهد که حداقل نصف هزینه‌های تحصیل را شامل می‌شوند.

معروف‌ترین بورسیه‌ی این موسسه به نام EXCELLENCE FELLOWSHIPS شناخته می‌شود و برای دانشجویان مقطغ کارشناسی ارشد در رشته‌های مدیریت تکنولوژی، معماری، علوم زیستی، علوم انسانی و علوم کامپیوتر و ارتباطات است.

 

دانشگاه هاروارد آمریکا

هیچ شکی وجود ندارد که دانشگاه هاروارد یکی از برترین دانشگاه‌های جهان است. اما تا به حال از خودتان پرسیده‌اید که شرایط اپلای معماری دانشگاه هاروارد چیست؟

پذیرش معماری دانشگاه هاروارد

اگر  مدرک لیسانس معتبر و قابل اتکایی داشته باشید، می‌توانید درخواست تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد هاروارد را ارسال کنید. خیلی از رشته‌های این دانشگاه نیازمند داشتن مدرک GRE هستند. به علاوه، اگر از کشور غیرانگلیسی زبانی به هاروارد درخواست اپلای می‌دهید، باید مدرک تافل یا آیلتس داشته باشید. حداقل نمره‌ی مورد نیاز دانشگاه هاروارد برای تافل ۹۰ و برای آیلتس آکادمیک، ۷.۵ است. از سوی دیگر، باید معدلتان از ۴ (در مقیاس GPA) بیشتر باشد. به علاوه، به سه عدد توصیه‌نامه از اساتید مربوطه، انگیزه‌نامه و پورتفولیو معماری هم نیاز دارید.

 

دانشگاه برکلی کالیفرنیا – آمریکا

دانشگاه برکلی کالیفرنیا، یکی از معتبرترین و شناخته‌شده‌ترین دانشگاه‌های کشور آمریکا به شمار می‌آید. به همین دلیل، بسیاری از علاقمندان به اپلای معماری، برای حضور در آنجا رویا می‌بافند.

پذیرش معماری دانشگاه برکلی کالیفرنیا

اما اگر قصد پذیرش تحصیلی در این دانشگاه را دارید، بهتر است این نکات را فراموش نکنید. یک اینکه باید معدل شما (بر حسب معیار آمریکایی GPA) بالا باشد. دو اینکه، باید حداقل نمره‌ی قبولی در آزمون‌های SAT و ACT را بگیرید. یعنی برای آزمون SAT باید حداقل ۲۱۷۱ امتیاز و برای آزمون ACT باید حداقل ۳۳ امتیاز را کسب کنید. اگر آزمون آیلتس می‌دهید، باید حداقل نمره‌ی ۷ را کسب کنید. برای تافل هم اگر از نوع Ibt است، به نمره ۱۱۰ و اگر از نوع pbt است به نمره‌ی ۶۰۰ نیاز دارید.

به علاوه، شما به یک انگیزه‌نامه هم نیاز دارید. مدارک را هم باید در تاریخ معین تکمیل و برای دانشگاه ارسال نمایید.

داشتن رزومه‌ی تحصیلی قوی، می‌تواند به برگ برنده‌ی شما برای پذیرش در رشته معماری دانشگاه برکلی تبدیل شود.

 

دانشگاه پلی تکنیک میلان – ایتالیا

دانشگاه پلی تکنیک میلان، یکی از بزرگترین دانشگاه‌های فنی کشور ایتالیا است و یکی از محبوب‌ترین مقاصد اپلای معماری ایتالیا محسوب می‌شود. اینجا حدود ۳۹ هزار نفر دانشجو دارد و از سال ۱۸۶۳ میلادی فعالیت می‌کند. جالب است بدانید اکثر متقاضیان اپلای معماری در ایران، این دانشگاه را به عنوان مقصد نهایی خود انتخاب می‌کنند. پس بیایید با هم مروری داشته باشیم بر مهم‌ترین مدارکی که در مسیر اخذ پذیرش از دانشگاه پلی تکنیک میلان به آن‌ها نیاز خواهید داشت.

اپلای معماری دانشگاه پلی تکنیک میلان

برای تحصیل در مقطع فوق‌لیسانس رشته‌ی معماری دانشگاه پلی تکنیک میلان به حداقل ۱۵ سال تحصیلات نیاز دارید. از آن مقدار، حداقل ۳ سال آن باید مربوط به دوره‌ی لیسانس باشد. از سوی دیگر، مدرک لیسانس شما باید در رشته‌ای مشابه با معماری باشد. حداقل معدل مورد نیاز برای اخذ پذیرش در این دانشگاه، ۱۴ است. مدرک زبان‌تان هم باید نمرات خوبی داشته باشد. اگر آیلتس است، حداقل ۶! اگر از نوع TOEFL Ibt است، حداقل ۷۸ و اگر از نوع TOEFL PBT است، حداقل ۵۴۷!

علاوه بر این، دانشگاه به شما بورسیه‌هایی هم می‌دهد! بورسیه‌ی پلاتین، حدوداً ۱۰ هزار یورو ارزش دارد و هزینه‌ی خوابگاه را هم پوشش می‌دهد. بورسیه‌ی طلایی، حدوداً ۵ هزار یورو ارزش دارد و آن هم شامل هزینه‌ی خوابگاه می‌شود. بورس نقره‌ای، تمامی هزینه‌های شهریه‌ی دانشگاه را پوشش می‌دهد. و بورس SDU هم به کسانی تعلق می‌گیرد که بتوانند ثابت کنند درآمد پایینی دارند.

برای آشنایی با دیگر دانشگاه‌های کشور ایتالیا و شرایط اپلای معماری ایتالیا، سری به مقاله‌ی از ۰ تا ۱۰۰ اپلای معماری ایتالیا بزنید. در این مقاله، همه چیز را در مورد اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های ایتالیا، از دلایل انتخاب این کشور تا تهیه‌ی مسکن دانشجویی و حتی مراحل اخذ ویزای تحصیلی را مورد بررسی قرار داده‌ایم. لیستی از برترین دانشگاه‌های این کشور و مدارک موردنیاز برای درخواست پذیرش‌شان را نیز ضمیمه‌ی مقاله کرده‌ایم.

 

مدرسه معماری منچستر – انگلستان

کشور انگلستان، یکی از کشورهای مدعی و مقاصد تاپ برای اپلای تحصیلی است. پذیرش تحصیلی و اپلای معماری انگلستان در برنامه‌ی شما هم هست؟ پس احتمالاً اپلای مدرسه معماری منچستر را در جایگاه های نخست لیست خود نوشته‌اید. دانشگاه منچستر (که مدرسه‌ی معماری منچستر را دربرگرفته است) یکی از سه دانشگاه تاپ شهر می‌باشد. اینجا، از سال ۱۸۲۹ میلادی آغاز به کار کرد و کمی بعد، تبدیل به یکی از معتبرترین دانشگاه‌های سراسر بریتانیا شد.

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که دانشگاه منچستر (و به خصوص مدرسه معماری منچستر) به دانشجویان مستعد و واجد شرایط تا سقف ۳۰۰۰ پوند کمک هزینه‌ی مالی هدیه می‎کند.

مدرسه معماری منچستر - کانون معماران

اما برای اپلای معماری و گرفتن پذیرش از دانشگاه منچستر به مدارکی مانند آیلتس (با حداقل نمره‌ای بین ۶ تا۷)، پروپوزال تحقیقاتی، دو توصیه‌نامه، یک ریز نمرات از مقطع قبلی تحصیلی، حداقل معدل ۱۴ از دانشگاه‌های دولتی و حداقل معدل ۱۵ از دانشگاه‌های آزاد نیاز دارد.

شهریه‌ی دانشگاه منچستر به صورت میانگین، ۹۲۵۰ پوند است. اما این شهریه برای دانشجویان بین‌الملیی تا ۲۱ هزار پوند هم می‌رسد. از سوی دیگر، بد نیست بدانید که عمده‌ی تمرکز اساتید این دانشگاه بر امور تحقیقاتی است. پس اگر عاشق تحقیق و پژوهش هستید و به دنبال اپلای معماری در انگلستانی نیز می‌باشید، این گزینه را به صدر لیست خود انتقال دهید.

 

دانشگاه کمبریج – انگلستان

بگذارید بیشتر بر روی نقشه‌ی انگلستان تمرکز کنیم تا بتوانیم به همه‌ی رویاها و سوالات متقاضیان اپلای معماری انگلستان پاسخ دهیم. دانشگاه کمبریج، یکی دیگر از مقاصد معتبر و محبوب در بین علاقمندان اخذ پذیرش تحصیلی اروپا به شمار می‌آید.

اینجا یکی از قدیمی‌ترین مراکز آموزشی و تحقیقاتی انگلستان به شمار می‌آید. دانشگاه کمبریج حدوداً ۸۰۵ سال پیش تاسیس شده است و در لیست دانشگاه‌های قدیمی جهان، در رتبه‌ی سوم قرار دارد. حالا، کمبریج ۳۱ دانشکده و دپارتمان آکادمیک را در خود جای داده است. این دانشگاه‌ها و دپارتمان‌ها در ۶ مرکز سازماندهی شده‌اند. از سوی دیگر، نباید ناگفته بماند که این دانشگاه تاکنون توانسته است ۹۰ برنده‌ی نوبل را آموزش بدهد.

پذیرش معماری دانشگاه کمبریج

اما متقاضیان اپلای معماری در مقاطع فوق لیسانس و دکترای دانشگاه کمبریج، باید نکات مهمی را در نظر داشته باشند. آن هم اینکه تحصیل در مقطع فوق لیسانس این دانشگاه، یک ساله است. در همین یک سال، دانشجویان می‌توانند به سطح بالایی از توانایی و تجربه دست یابند. اما پیش از آن، و برای پذیرش باید آیلتس ۶ تا ۶.۵ را کسب کرده باشند.

متقاضیان اپلای معماری در مقطع دکترای دانشگاه کمبریج هم باید بتوانند آیلتس ۶.۵ را کسب کنند. اما علاوه بر این‌ها، یک ریزنمرات، یک انگیزه‌نامه و یک توصیه نامه هم لازم است.

یک نکته را خوب به خاطر بسپارید. آن هم اینکه دانشگاه کمبریج مدرک تافل را قبول ندارد. به همین دلیل، برای اپلای معماری در آن فقط و فقط باید مدرک آیلتس را ارائه دهید.

 

دانشگاه پلی تکنیک لوزان – سوئیس

یکی از دیگر محبوب ترین مقاصد دانشجویان معماری در سراسر جهاان، دانشگاه پلی تکنیک فدرال لوزان است. اگر شما هم پذیرش تحصیلی و اپلای معماری سوئیس را در برنامه دارید و رشته‌تان هم معماری است. سطور پیش رو را به هیچ عنوان از دست ندهید.

دانشگاه پلی تکنیک فدرال لوزان یا همان EPFL یکی از دو دانشگاه پلی تکنیک فدرال کشور سوئیس می باشد. این دانشگاه، در منطقه ای فرانسوی زبان و در سال ۱۸۵۳ میلادی بنا شده است.

دانشگاه پلی تکنیک لوزان

برای اپلای معماری در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه پلی تکنیک لوزان به کپی مدارک آکادمیک، سی‌وی (CV)، انگیزه‌نامه، مدرک زبان معتبر و توصیه‌نامه از سه استاد نیاز دارید.

اما اگر قصد اپلای معماری انگلستان در مقطع دکترا را دارید، باید اول فرم اپلیکیشن را از طریق سایت دانشگاه تکمیل کنید. انگیزه‌نامه، CV و توصیه نامه از سه استاد را هم به همراه داشته باشید.

 

قدم سوم: آماده سازی مدارک لازم برای اپلای رشته معماری

هرچند هر دانشکده و دانشگاه خارجی، مدارک خاص و شرایط ویژه خود را دارد، اما بسیاری از مدارک موردنیاز برای دانشگاه‌های مختلف مشترک هستند. در این قسمت، لیستی از مهم‌ترین مدارک لازم برای اپلای رشته معماری در دانشگاه‌ها را ذکر می‌کنیم.

 

سوابق علمی

این سوابق شامل: مدرک تحصیلی و ریز نمرات تمامی مقاطع تحصیلی پیشین بصورت ترجمه و تایید شده توسط مراجع رسمی (دادگستری و وزارت خارجه) می‌باشد.

 

مدرک معتبر زبان

انگلیسی یا مدرک زبان کشور مورد نظر برای اپلای: معمولا مدرک IELTS-Academic و TOFEL توسط بسیاری از دانشگاه‌ها مورد قبول هستند. با این حال حد نصاب لازم در نمره زبان با توجه به ماهیت و مقطع دوره در دانشگاه‌‌های مختلف، می­تواند متفاوت باشد.

 

رزومه یا CV

رزومه حاوی خلاصه‌ای از اطلاعات و سوابق علمی، تحصیلی، تحقیقاتی و پژوهشی بوده و با محوریت توانایی­‌های فردی تهیه می‌­گردد. در پایان نیز مشخصات چند فرد بعنوان معرف که شناخت بالایی از سوابق شما دارند ارائه می‌­گردد.

 

پورتقولیو یا آلبوم تصویری پروژه­‌ها

این بخش جزو مهم‌ترین مدارک برای رشته‌‌های تحصیلی هنری جهت اقدام برای پذیرش محسوب می‌­گردد. در پورتفولیوی معماری ، آلبومی از شاخص‌ترین پروژه‌­های به‌سرانجام‌رسیده‌ی فرد براساس گرایش موردنظر برای اپلای به صورت مصور تهیه می‌­گردد. شرایط خاص و نحوه ارائه پورتفولیو معمولا در وبسایت دانشگاه‌‌های مختلف ذکر می‌­شود. بنابراین پورتفولیوی خود را باید براساس شرایط ذکر شده توسط هر دانشگاه آماده و ارائه کنید.

 

انگیزه نامه

یکی از شاخص‌های سنجش میزان علاقه متقاضی برای پذیرش در موضوعی خاص انگیزه نامه است. معمولاً در این نامه شما دلایل خود برای انتخاب رشته و دانشگاه هدف را به وضوح بیان کرده و در خصوص پروژه احتمالی آینده خود نیز توضیحاتی را ارائه می‌کنید.

 

توصیه نامه

از اساتید دانشگاهی یا مدیر شرکتی که در آن مشغول به کار بوده‌اید : معمولا دانشگاه‌های خارجی نسبت به اخذ توصیه‌نامه‌‌های مرتبط بسیار تاکید دارند. این نامه‌ها معمولا توسط افرادی که در ارتباط نزدیک با فرد متقاضی بوده­اند تهیه می‌شوند. توصیه نامه در فرمت‌های خاصی با تاکید بر اشاره به توانایی‌های فردی و اجتماعی و علمی نوشته می‌شود. در واقع این افراد معرف شما بوده و بیشترین آگاهی را نسبت به ویژگی‌های فردی شما دارند.

 

جمع بندی

توجه به چند نکته اساسی می‌توانند روند آمادگی شما را پیش از اپلای معماری تسریع کند. یکی از این نکات، توجه به زمان شروع ترم تحصیلی، آخرین مهلت‌های اقدام برای اپلای و شرایط ویژه هر دانشکده معماری است. تهیه دفترچه‌ای شامل لیستی از دانشکده‌های مدنظرتان، برای پیگیری مراحل و برنامه‌ریزی برای اپلای می‌تواند بسیار مفید باشد. این دفترچه را می‌توانید به تدریج با پیشبرد مراحل و کسب اطلاعات بیشتر و اقدامات خود به روز کنید.

 

راه میان‌بر – پورتفولیو معماری برای اپلای

علاوه بر تمام نکات ذکر شده، یکی از وقت‌گیرترین و پرچالش‌ترین مراحل اقدام برای اپلای معماری، طراحی پورتفولیو است. پورتفولیو نقش مهمی در معرفی شما به عنوان یک معمار و پذیرش شما در گرایش موردنظرتان دارد. بنابراین لازم است پیش از اپلای، برای آماده‌سازی پورتفولیوی خود باید به اندازه کافی زمان درنظر بگیرید. پیش از آماده‌سازی پورتفولیو، به تعداد صفحات و حجم نهایی اعلام‌شده توسط هر دانشکده معماری توجه کنید. یک توصیه مهم در ساخت پورتفولیو این است که ساخت آن  را هرچه زودتر آغاز کنید و منتظر دقایق نهایی و ددلاین‌های تعیین شده توسط دانشگاه‌ها نمانید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه پورتفولیوی معماری و نحوه آماده سازی آن می‌توانید این مطلب را ببینید: پورتفولیو معماری برای اپلای  و در صورتی که نیاز به راهنمایی بیشتر یا سفارش پورتفولیو معماری خود دارید، از طریق این لینک اقدام نمائید: طراحی و ساخت پورتفولیو معماری

 

اپلای معماری و مهاجرت تحصیلی

اگر به تازگی تصمیم به مهاجرت و اپلای تحصیلی گرفته‌اید و با سردرگمی‌هایی مواجهید، یا در مورد مدارکی که لازم دارید، اطلاعات کافی ندارید. نمی‌دانید چطور شروع کنید یا چگونه این مسیر را با موفقیت پشت سر بگذارید. تیم تخصصی کانون معماران و شهرسازان در طول مشاوره همراه شما خواهد بود تا به سوال‌های ذهنی‌تان پاسخ داده و مسیر روشن‌تری برای موفقیت شما ترسیم کند.

پورتفولیو معماری کانون معماران و شهرسازانبرای مشاوره اپلای معماری کلیک کنید تا بدون هیچ هزینه‌ای از متخصصینی که تجربه لازم در این زمینه را دارند راهنمایی بگیرید.

 

 

 


ترتیبی که کانون معماران برای مطالعه مطالب سری معماری به شما پیشنهاد می‌کند:

۱. معماری

۲. آینده شغلی معماری

۳. فرآیند طراحی معماری

۴. قرارداد معماری

۵. تفهیم نامه معماری

۶. اپلای معماری

۷. پورتفولیو معماری

۸. ماکت معماری

۹. مسابقه معماری

۱۰. فتوشاپ در معماری


منبع: topuniversities.com | webometrics.info


امتیاز ما

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *