معماری چیست؟

راهنمای جامع برای معماران


معماری ، تعریف معماری یا بررسی ابعاد مختلف آن، موضوعاتی است که پرداختن به آن در یک مطلب سخت و ناممکن به نظر می‌رسد. اما در این بخش از مقالات کانون معماران ، تلاش کرده‌ایم تا موضوعات اصلی و اساسی را مورد بررسی قرار دهیم.

ما در بررسی مهم‌ترین پرسش‌های مرتبط با معماری با سوالاتی همچون معماری چیست؟ ، معنی و تعریف معماری در یک جمله ، معنی معماری ، انوع معماری و معماری از دیدگاه نظریه پردازان و معماران برجسته جهان برخوردیم که ضمن بررسی و پاسخ به آنها به مواردی همچون معمار کیست و چه نقشی بر عهده دارد ، مسیر شغلی معماری ، محل کار معماری و حقوق و درآمد معماری پرداخته‌ایم.


آنچه در این مقاله می‌خوانید:

معماری چیست؟

معماری هنر و علم طراحی ساختمان‌ها و دیگر سازه‌های فیزیکی است. یک تعریف گسترده‌تر اغلب شامل طراحی کل محیط ساخته شده از سطح کلان شهرسازی، طراحی شهری و منظر تا سطح خرد جزئیات یعنی ساخت و ساز و گاهی مبلمان است. اصطلاح “معماری” همچنین برای حرفه‌ی ارائه خدمات معماری استفاده می‌شود.

معماری چیست؟ کانون معماران

طراحی معماری در درجه اول با بکارگیری مهارت‌هایی خلاقانه بر روی جِرم، فضا، حجم، بافت، نور، سایه، مصالح و برنامه هدایت می‌شود و به‌منظور دستیابی به یک هدف زیبا، کاربردی و اغلب هنری، از عناصر واقع گرایانه‌ای مانند هزینه، ساخت و فناوری بهره گرفته می‌شود. به این ترتیب روند معماری از طراحی مهندسی متمایز می‌شود که برپایه‌ی کاربرد خلاقانه اصول ریاضی و علمی است.

هیچ رویکرد یکپارچه‌ای در معماری وجود ندارد، هر پروژه ساختمان باید به زمینه‌ی بسیار منحصر‌به‌فرد خود پاسخ دهد: سایت، آب‌و‌هوا، مسائل اجتماعی، بودجه و مصالح.

ساختمان‌ها همچنین باید بتوانند به خوبی پیر شوند، خود را با شرایط متغیر وفق دهند و انعطاف‌پذیری لازم برای استفاده‌های مختلف را داشته باشند. آنها همچنین باید از نظر مصالحِ مورد استفاده در حین ساخت و منابعِ انرژی مورد نیاز برای عملکرد، پایدار ساخته شوند.

معماری تحقق ساختاری یک مفهوم یا ایده خاص است. این ایده می‌تواند در مورد ساخت و ساز، یا نحوه استفاده مردم از یک ساختمان، یا چگونگی تناسب ساختمان در منظر فیزیکی یا اجتماعی باشد.

معماری بخشی هنر و بخشی علم است. به عنوان یک هنر، راهی برای ابراز خلاقیت به ما می‌دهد و به جامعه اجازه می‌دهد محیط و فضای زندگی خود را به گونه‌ای متفاوت و منحصر‌به‌فرد مشاهده، ایجاد و شکل دهد. همچنین به عنوان یک علم، نیاز‌های عملکردی ما را نیز در بر می‌گیرد و فضای زندگی و محیطی مناسب و راحت را برای ما فراهم می‌کند.

ما همچنین معتقدیم بخش سوم و مغفول مانده‌ی معماری، کسب و کار است. یک کسب و کار معماری با مفاهمیی چون مدیریت، استراتژی، بازاریابی، منابع انسانی، حسابداری و مدیریت مالی سر و کار دارد که در انتهای مقاله ترتیب مطالعه‌ی موضوعات مرتبط با این زمینه را درج کرده‌ایم.

 

تعریف معماری

معماری حرفه‌ی طراحی ساختمان‌ها، فضای عمومی، اجتماعات و سایر ساختمان‌ها و محیط‌های مصنوعی، با توجه به جلوه زیبایی آن است. معماری اغلب شامل طراحی یا انتخاب مبلمان و دکوراسیون داخلی، نظارت بر کارهای ساختمانی و بررسی، مرمت یا بازسازی ساختمان‌های موجود است.

معماری یک اشتیاق، یک حرفه، یک فراخوان – و همچنین یک علم و یک کسب و کار  است. معماری به عنوان یک هنر اجتماعی و همچنین یک علم هنری توصیف شده است. و باید دارای بالاترین کیفیت طراحی باشد. معماری، به اعتقاد مارکوس ویتروویوس[۱]، معمار و مورخ بزرگ رومی، “حاصل پایداری، سودمندی و مسرت بخشی است”.

 

 

تعریف معماری از دیدگاه نظریه پردازان و معروف ترین معماران

از آنجایی که معماری یک رشته بسیار ذهنی است، برای هر معمار معنای متفاوتی دارد. بد نیست که در ادامه به تعریف معماری از زبان معماران صاحب نام و اثر گذار جهانی بپردازیم.

تعریف معماری از دیدگاه نظریه پردازان و معروف ترین معماران جهان

 

معماری نقطه شروع برای هر کسی است که می‌خواهد بشریت را به سوی آینده‌ای بهتر ببرد.

لوکوربوزیه

معماری آمیزه‌ای خطرناک از قدرت مطلق و ناتوانی است … بی‌انسجامی و تصادف چیزی است که زندگی همه معماران را حفظ می‌کند. آنها با درخواست‌ها و پارامترهای خودسرانه‌ و مبهمی در کشور‌های مختلف مواجه می‌شوند که در شکل‌گیری آن نقشی نداشته‌اند و انتظار می‌رود به مشکلات موجود راه‌حل‌هایی ارائه دهند که غیر قابل حل برای مغزهای بسیار آموزش دیده است! بنا به تعریف، معماری یک ماجراجویی پر هرج و مرج است. هیچ زمینه‌ی مشخصی وجود ندارد که معماری را ایجاد کند، اما این یک رابطه متقابل از بسیاری از فعالیت ها است که به گونه ای ادغام شده اند که نمی توان آن را تعیین کرد.

رم کولهاس

به طور کلی، هنر و همچنین معماری بازتابی از وضعیت معنوی انسان در زمان خود است.

ماتیاس گوریتس

معماری روشی متفاوت برای دیدن، اندیشیدن و زیر سؤال بردن جهان و جایگاه ما در آن است.

تام ماین

معماری هنر این است که مطمئن شویم ساختمان‌هایمان با نحوه زندگی‌مان مطابقت دارند: فرآیند تجلی جامعه در دنیای فیزیکی.

بیارکه اینگلس

معماری یکی از قدرتمندترین کارهایی است که انسان می تواند تصور کند.

بن ون برکل و کارولین باس

معماری واقعی ترین بیان ارزش ها و نقل قول ها است؛ روشی که ما می سازیم نشان دهنده نحوه زندگی ماست.

نورمن فاستر

 

معماری قطعه کوچکی در این معادله انسانی است. با این حال، برای ما که در این حرفه هستیم، معتقدیم که این حرفه پتانسیل ایجاد تغییر، غنی‌سازی تجربیات انسانی، شکستن موانع سوء تفاهم و ایجاد زمینه‌ای زیبا برای همه صحنه های زندگی را دارد.

فرانک گری

انواع معماری

معماری برای برآوردن ملزومات یک فرد یا گروه شکل گرفته است. در این فرآیند، معماران به سبب موانعی که قوانین اقتصادی ایجاد می‌کند، امکان تقلید از هم صنفی‌های خود جهت تولید آثاری که تقاضایی برای آن وجود ندارد را از دست می‌دهند. بنابراین می‌توان به این نتیجه رسید که انواع معماری به شکل‌های اجتماعی آن جامعه بستگی دارد.

انواع معماری - پروژه معماری زاها حدید

انواع معماری در یک دسته بندی کلی وساده به معماری داخلی، اسلامی، دولتی، تفریحی، رفاهی، آموزشی، تجاری و صنعتی تقسیم بندی می‌شود که با توجه به گستردگی این مبحث موضوع انواع معماری را در مقاله‌ای دیگر مورد بررسی قرار خواهیم داد.

 

معمار کیست؟

معمار متخصصی حرفه ای است که ساختمان ها را برنامه‌ریزی و طراحی می‌کند و به طور کلی نقش اساسی در ساخت آنها ایفا می‌کند. معماران در زمینه‌ی هنر و علمِ طراحی ساختمان آموزش می‌بینند. همچنین براساس اینکه مسئولیت ایمنی ساکنان ساختمان را نیز بر عهده دارند، باید دارای مجوز حرفه‌ای باشند.

معمار کسی است که عاشق طراحی است و به طور خاص آموزش دیده و مجوز کار در برنامه ریزی و طراحی ساختمان ها را دارد.

جنبه‌های نقش یک معمار به اندازه کارشان متنوع و جذاب است. معمارن افرادی حرفه‌ای هستند که فرآیند ایجاد فضاهای کاربردی، از مفهوم و طراحی تا تحقق کامل آن طرح ها را هدایت می کنند.

معماری، هنری است که دست در دست علم کار می‌کند تا مکان‌هایی طراحی شود که مردم بتوانند در آن زندگی کنند، غذا بخورند، کار کنند و بازی کنند. نقش یک معمار به عنوان رهبر پروژه‌های مختلف، از چیزی به کوچکی اضافه شدن به خانه شخصی، تا چیزی به بزرگی یک بیمارستان، محوطه دانشگاه یا کل محله، گردآوری ایده‌ها و دیدگاه‌های خلاقانه است.

معماران باید مشتری و نیازهای کسانی که از فضای جدید استفاده خواهند کرد را در نظر داشته باشند که ما این موضوع را در درس نوشته‌ای با عنوان بازاریابی معماری مورد بحث و بررسی قرار خواهیم داد.

 

نقش و مسئولیت معمار

معماران فقط در طراحی یک ساختمان نقش ندارند. به عنوان یک متخصص دارای مجوز، آنها همچنین مسئول ایمنی عمومی و نظارت بر پروژه‌ها هستند. نقش آنها در هر مرحله از ساخت ساختمان مهم است؛ از مفهوم اولیه تا مراسم افتتاحیه‌ی پس از اتمام ساختمان.

پروژه معماری بیارکه اینگلس

جنبه‌های کار را می‌توان به سه نقش یا فاز اصلی تقسیم کرد:

 • طراحی
 • مستند‌سازی
 • ساخت و ساز

در نقش طراحی، یک معمار توسط کارفرما استخدام می‌شود تا طرح‌های دقیقی از یک مفهوم یا ایده‌ای را که به ذهن سفارش دهنده پروژه آمده، به واقعیت تبدیل کند. این بخش از نقش علاوه بر نیاز به ایده‌های طراحی خلاقانه و دانش فنی، مسئولیت زیادی را نیز در بر می‌گیرد.

نیاز هایی چون رعایت مقررات ساختمانی و ایمنی، مقررات برنامه‌ریزی محلی و محدودیت‌های وجود. بسته به پروژه، ممکن است قوانینی در مورد حفظ محیط زیستِ محلی یا هر بخش تاریخی یک ساختمان وجود داشته باشد.

جلسات منظم مشتری برای ایجاد الزامات و بحث در مورد پیشنهادات طراحی دقیق مهم است. همچنین هدایت تیمی از دیگر متخصصانی که در این مرحله از پروژه کار خواهند کرد، از جمله مهندسان، طراحان و سرمایه‌داران اهمیت ویژه‌ای دارد.

در مرحله مستندسازی، مسئولیت‌ها عبارتند از ثبت طرح روی کاغذ، تولید نقشه‌های دقیق و استفاده از نرم‌افزار های متفاوت برای امکان‌سنجی طرح است. این مرحله می‌تواند شامل بازنگری و ترسیم مجدد باشد تا تغییرات را بر اساس الزامات، بودجه و مقررات مشتری در بر گیرد. پس از تکمیل اسناد طراحی، مجموعه‌ی دومی از اسناد وجود دارد که باید تولید شوند.

این مجموعه، اسناد ساخت و ساز است که طرح را به دستورالعمل‌ها و مشخصات فنی برای پیمانکاران و کارشناسان ساخت و ساز تبدیل می‌کند. هنگامی که پروژه به مرحله ساخت و ساز رسید، معمار در بازدید از محل و جلسات، نظارت بر ساخت و امضای بخش های مختلف کار، مذاکره با پیمانکاران و رسیدگی و رفع مشکلات پیش آمده، شرکت خواهد کرد.

مطالعه بیشتر: مذاکره در معماری

علاوه بر این، معماران نقشی به عنوان مدیریت دفتر معماری را بر عهده دارند که چنین شرح وظایف و مسئولیت هایی را به همراه دارد:

 • اداره مشاغل کوچک و مدیریت تیم های کارکنان
 • بازاریابی معماری . کمک به بازاریابی شرکت خود و حصول اطمینان از دریافت کار های جدید
 • ارتباط موثر با کارفرما برای خلق ساختمان‌هایی که نیازهای مشتریان را برآورده می‌کند
 • بودجه بندی، هماهنگی و نظارت بر پروژه ها
 • تبدیل ایده‌ها به نقشه و اسناد طرح کلی
 • گنجاندن جزئیات مکانیکی، برقی، لوله‌کشی و سایر جزئیات در طرح
 • هماهنگی با قوانین ساختمان و مقررات منطقه بندی
 • کسب تأیید پروژه و مجوزهای لازم از مراجع نظارتی
 • تهیه اسناد ساختمانی با اطلاعات دقیق ساختاری و مادی
 • همکاری با پیمانکاران در مرحله ساخت
 • محافظت از سلامت، ایمنی و رفاه ساکنان آینده ساختمان‌های خود

کار یک معمار با محدودیت بودجه، خواسته های کارفرما، کدهای ساختمان و بسیاری دیگر از نگرانی های عملی، محدود شده است. در تمام این محدودیت ها، یک معمار تنها ۱۵ درصد آزادی دارد تا هنر خود را ارائه دهد.

 

شغل معماری

در این ویدئو کوتاه به ابعاد مخلتلف معماری و سوال شغل معماری چیست پاسخ داده شده است؛ اینکه یک معمار با چه فعالیت هایی درگیر است، با چه مخاطبانی روبرو است و به چه مهارت های ضروری نیاز دارد.

 

 

مسیر شغلی (شاخه های اصلی)

امروزه چندین « شغل معماری » مختلف زیر چتر معماری وجود دارد. برخی از این نقش‌های تخصصی عبارتند از:

 • معمار طراحی. معماران طراحی بیشتر با تصور رایج معمار مطابقت دارند. آنها مسئول طراحی کلی پروژه هستند. آنها نیازهای کارفرما را تفسیر می‌کنند، محل ساختمان و محیط اطراف را تجزیه و تحلیل می‌کنند، بودجه را در نظر می‌گیرند و طرحی را در این پارامترها خلق می‌کنند.

 

 • معمار فنی. معماران فنی مسئول جزئیات دقیق برنامه‌ریزی ساختمان هستند و اطمینان حاصل می‌کنند که با موفقیت ساخته می‌شود و کار می‌کند. معماران فنی نقشه‌های ساختمانی تولید می‌کنند و در مدیریت ساختمان مشارکت می‌کنند. پروژه‌های کوچکتر ممکن است نقش‌های طراحی و فنی را از هم جدا نکنند، اما برای پروژه‌های بزرگتر، مانند ساختمان‌های اداری، معماران فنی معمولاً ضروری هستند.

 

 • مدیر پروژه. خلق ساختمان‌های جدید یک تلاش پیچیده است و مدیران پروژه، یک برنامه کاری تهیه می‌کنند و روزانه بین بسیاری از اعضای مختلف تیم هماهنگی بوجود می‌آورند. مدیران پروژه برای برقراری ارتباط با همه‌ی طرف‌ها، حل مشکلات و رهبری، به دانش عمیقی از فرایند معماری نیاز دارند.

 

 • طراح داخلی. در پروژه‌های بزرگ، طراحان داخلی نقش جداگانه‌ی مهمی را ایفا می‌کنند؛ نقشی که به بهترین شکل تجربه‌ی ساکنان ساختمان را شکل می‌دهد. طراحان داخلی چیدمان دیوار‌ها و درهای غیر باربر را تعیین می‌کنند، مصالح و نحوه‌ی تکمیل پروژه را انتخاب می‌کنند، پریز‌ها را قرار می‌دهند، نورپردازی می‌کنند و حتی مبلمان را انتخاب می‌کنند. همه اینها با توجه به نیاز‌های مشتری و قوانین ساختمان است.

 

 • معمار منظر. معماران منظر فضا‌های بیرونی مانند پارک‌ها و باغ‌ها و همچنین سازه‌های خاصی را در آنها طراحی می‌کنند. معماران منظر به مهارت‌های مشابه معماران دیگر، به علاوه مهارت‌های اضافی مانند مدیریت سیلاب، طراحی، کاشت و برنامه ریزی پایداری نیاز دارند. فردریک لا اولمستد، طراح پارک مرکزی شهر نیویورک، اولین فردی بود که از عنوان “معمار منظر” استفاده کرد. امروزه سازمان‌هایی مانند انجمن معماران منظر آمریکا و موسسه معماری منظر بریتانیا مجوز معماران منظر را ارائه می‌دهند. از آنجا که برنامه‌ریزی شهری قرن بیست و یکم بر فضاهای سبز تأکید بیشتری می‌کند، اهمیت معماری منظر در حال افزایش است.

در مقاله آینده شغلی معماری به مسیر های شغلی معماری بصورت تخصصی‌تری پرداخته‌ایم که می‌توانید به آن سر بزنید.

مهارت های مورد نیاز برای یک معمار موفق چیست؟

از اعضای شورای منابع انسانی فوربس در مورد مهارت‌هایی که از کارکنان خود می‌خواهند پرسیده شد و سه پاسخ اصلی آنها این بود: ذهنیت رشد، یادگیری مستمر؛ و مهارت های تفکر انتقادی. شما با چنین رویکردی نمره قبولی به خود می‌دهید؟

البته که به عنوان یک معمار، به مهارت های شغلی بسیار بیشتری از این نیاز دارید. بی‌دلیل نیست که معماران طولانی‌ترین دوره آموزشی را در بین هر حرفه‌ای دارند! در ادامه، به مهارت‌های خاصی که برای یک معمار و همچنین یک کارمند ارزشمند در هر محل کار معاصر نیاز دارد، نگاهی می‌اندازیم. ما تفاوت بین مهارت‌های سخت و نرم را توضیح می‌دهیم و برخی از افسانه‌های رایج در مورد اینکه معماران قرار است چگونه باشند را می‌شکنیم.

معماران به چه مهارت هایی نیاز دارند؟

معماران به مهارت‌های بسیار متنوعی نیاز دارند! عمدتاً به این دلیل است که اغلب از آنها خواسته می‌شود که هم عالم و هم هنرمند باشند: معماران نه تنها باید جنبه‌های فنی یک ساختمان را درک کنند، بلکه باید آن را از نظر زیبایی شناختی برای همه کسانی که از آن استفاده می‌کنند و با آن زندگی می‌کنند، دلپذیر کنند.

مهارت اساسی‌ای که یک معمار به آن نیاز دارد، توانایی طراحی است. این را می‌توان به مهارت‌های کوچکتر تقسیم کرد: طراحی و مدل سازی ایده‌های اولیه. استفاده از نرم افزارهای کامپیوتری برای انتقال آن ایده‌ها به افراد دیگر؛ ارائه و بحث درباره ایده‌ها با مشتریان و همکاران؛ شناسایی و حل مشکلات طرح ها؛ و برقراری ارتباط با سایر متخصصان برای تحقق طرح‌ها.

البته، معماران به مهارت‌های عمومی‌تر مورد نیاز هر کارمند مدرن نیز نیاز دارند – مواردی مانند توجه به جزئیات، پذیرش و عمل بر اساس بازخورد.

تفاوت بین مهارت‌های سخت و نرم چیست؟

معماران و اکثر متخصصان دیگر به ترکیبی از مهارت‌های «سخت» و «نرم» نیاز دارند. یک مهارت سخت چیزی عملی و قابل اندازه‌گیری است. یک مثال برای یک معمار، ممکن است توانایی ایجاد یک نقشه یا پلان با استفاده از نرم افزار CAD (طراحی به کمک کامپیوتر) باشد. این توانایی را می‌توان با درخواست از شخصی که جلوی کامپیوتر بنشیند و نقشه یا طرح مورد نیاز را ایجاد کند، آزمایش کرد.

از سوی دیگر، یک مهارت نرم مهارتی است که به راحتی نمی‌توان آن را نشان داد – چیزهایی مانند مذاکره و تفکر انتقادی که معمولاً به‌طور طبیعی فقط با حرکت در جهان آموخته می‌شوند. معمولاً زمان می‌برد تا بفهمیم آیا یک فرد دارای مهارت نرم خاصی است یا خیر.

گفته شده است که مهارت‌های سخت را می‌توان آموزش داد و مهارت‌های نرم را نه، اما این موضوع جای بحث دارد. مطمئناً همه به دنیا نیامده‌اند که مذاکره‌کننده‌ای باهوش باشند، اما تعداد کمی هستند که با تمرین و نظرات یک مربی با تجربه این مهارت را بهبود ندهند. بنابراین اگر احساس می‌کنید برخی از مهارت‌های نرم زیر با شخصیت شما مطابقت ندارد، ناامید نشوید. اکثر مردم هر چه بیشتر کارها را انجام دهند در آنها بهتر می‌شوند.

 

مهارت های سخت

اول، مهارت های سخت. همه این موارد به عنوان بخشی از مدرک معماری تدریس خواهد شد.

۱. درک فرآیند طراحی

چه در حال طراحی یک کیف دستی یا یک بیمارستان باشید، باید روند مشابهی را دنبال کنید، که شامل: درک (شاید حتی تحقیق) نیازهای دیگران است. پاسخ به آنها با طرح ها و مدل های اولیه. ایده های اولیه خود را امتحان و بهبود بخشید. محدود کردن آنها به یک راه حل نهایی؛ درک آن راه حل؛ و در نهایت، ارزیابی محصول نهایی تا دفعه بعد بهتر باشد.

این فرآیند به قدری مفید است که «تفکر طراحی» اکنون به انواع متخصصان، از کارمندان دولت (که خط‌مشی طراحی می‌کنند) تا معلمان (که درس‌ها را طراحی می‌کنند) آموزش داده می‌شود. این مطمئن ترین روشی است که ما برای تولید محصولات با کیفیت خوب داریم.

۲. مهارت های پیش نویس

پیش نویس یکی دیگر از راه های گفتن نقاشی است. معماران نمی توانند بدون این مهارت به کار خود ادامه دهند، اگرچه نیازی به داشتن کیف هایی از استعدادهای هنری طبیعی نیست. شما باید بتوانید ایده‌های خود را از طریق طرح‌هایی که با دست طراحی شده‌اند، به اشتراک بگذارید، و با استفاده از نرم‌افزار کامپیوتری، آن ایده‌ها را به یک طرح صیقلی‌تر تبدیل کنید.

معماران انواع چیزها را ترسیم می کنند، از طرح های مفهومی خلاقانه گرفته تا پلان های فنی و ارتفاعات. اگر در این زمینه مهارت خاصی دارید، ممکن است به جای یک معمار (که نیازی به مجوز ندارد) شغلی را به عنوان نقشه نویس (که نیازی به مجوز ندارد) انتخاب کنید.

۳. دانش ریاضی و فیزیک در ساخت و ساز

ساختمان ها باید عمودی بمانند، افراد را به طور ایمن نگه دارند، در برابر همه شرایط آب و هوایی مقاومت کنند و زیاد سر و صدا، گرم یا سرد نباشند. سوال زیادی است، اما با درک کامل ریاضیات و فیزیک می توان به آن دست یافت. این اغلب در دل دانشجویان معماری بالقوه ترس ایجاد می کند، اما شما مدرک خود را به مدت شش ساعت در روز صرف انجام محاسبات پیشرفته نمی کنید!

معماران فقط باید بدانند که ریاضیات و فیزیک چگونه با فرآیند ساخت و ساز مرتبط هستند – به عنوان مثال، وزن مواد خاص چقدر می تواند باشد، یا اینکه آیا آرایش خاصی از پنجره ها زمستان را به طور غیرقابل تحملی برای کاربران ساختمان سرد می کند.

۴. سواد کامپیوتری

این روزها هیچ راهی وجود ندارد که بتوانید به عنوان یک معمار بدون داشتن سواد کامپیوتری بالا تمرین کنید. مسلماً می‌توان همین را برای اکثر مشاغل گفت، اما معماران باید از نرم‌افزارهای پیشرفته‌ای استفاده کنند که اکثر مردم هرگز با آن‌ها مواجه نمی‌شوند: نرم‌افزار CAD چند منظوره، مانند SketchUp و Rhino3D، و همچنین نرم‌افزار مدل‌سازی اطلاعات ساختمان (BIM) که برنامه‌ها هستند. به طور خاص برای صنعت معماری، مانند AutoCAD و Revit ایجاد شده است.

همچنین باید با بسته هایی مانند Microsoft Office و Photoshop راحت باشید.

۵. آگاهی از قوانین و مقررات صنعت

تمرین به عنوان یک معمار دارای مجوز با مسئولیت های زیادی همراه است (به همین دلیل است که برخی از افراد ترجیح می دهند به صدور مجوز ادامه ندهند و به جای آن به عنوان طراح یا طراح معماری کار کنند). اگر مشکلی در ساختمان شما وجود داشته باشد، حداقل بخشی از مسئولیت قانونی را بر عهده خواهید داشت – به این معنی که نه تنها باید بدانید چه چیزی امن است، بلکه چه چیزی مجاز است.

به عنوان مثال، بسیاری از شهرها بر اساس کاربری (تجاری، مسکونی و غیره) به مناطق تقسیم می شوند و این تعیین می کند که یک ساختمان چند طبقه ممکن است داشته باشد.

۶. مدیریت پروژه

مدیریت پروژه به معنای نگاه کردن به یک پروژه به صورت کل نگر است، یعنی اینکه چگونه همه بخش ها با هم هماهنگ می شوند. شما به عنوان یک معمار بیشتر مسئولیت مرحله طراحی را بر عهده دارید، اما بسیار مفید است که به کارهایی که دیگران (به عنوان مثال مهندسان، طراحان داخلی، کارگران ساختمانی) باید انجام دهند، به سمت جلو و جانبی نگاه کنید.

حتی اگر یک شغل واقعی در مدیریت پروژه معماری نمی‌خواهید، دانستن اینکه چگونه کار می‌کند زندگی همه را آسان‌تر می‌کند. معمارانی که مدیریت پروژه را درک می کنند بهتر می توانند اهداف را تعیین کنند و به آنها برسند، ریسک را ارزیابی کنند و همکاران را در جریان نگه دارند.

۷. مهارت های تجاری

مهارت های تجاری برای معماران شامل مواردی مانند انجام تحقیقات بازار، تجزیه و تحلیل داده ها و نوشتن طرح های تجاری است. اگر برای یک شرکت بزرگ کار می‌کنید، ممکن است به ندرت از این مهارت‌ها استفاده کنید، اما معماران بیشتری تصمیم می‌گیرند به تنهایی این کار را انجام دهند. خوشبختانه، معماری حوزه‌ای است که در آن کار کردن برای خود، عملاً ساده است – اما برای موفقیت در آن، علاوه بر مهارت‌های حرفه‌ای خود، به مهارت‌های کارآفرینی نیز نیاز دارید.

۸. آگاهی از پایداری

بیش از یک کلمه رایج، پایداری یک عامل اصلی در پروژه‌های ساختمانی امروزی است که برای نسل‌های قبلی اولویت نداشت. ساختمان‌های جدید باید انرژی کارآمد باشند (مثلاً با بهره‌گیری از نیروی خورشید)، محیط داخلی سالمی داشته باشند، تا آنجا که ممکن است از مواد طبیعی یا بازیافتی استفاده کنند و زمین را مسئولانه توسعه دهند.

حتی بهتر از ایجاد ساختمان‌های جدید، تطبیق آنچه در حال حاضر وجود دارد است. بی جهت نبود که ارتقا دهندگان سبک Lacaton & Vassal برنده جایزه پریتزکر ۲۰۲۱ شدند. برخی از معماران اکنون در حال انتخاب تخصص در نوسازی و استفاده مجدد تطبیقی هستند. شاید شما یکی از آنها باشید…؟

 

مهارت های نرم

علاوه بر مهارت‌های سخت بالا، معماران باید مهارت‌های نرمی را توسعه دهند که به آن‌ها اجازه می‌دهد تا به بهترین شکل ممکن کار کنند و همکاران دلپذیری همه جانبه باشند.

۹. تفکر انتقادی و انتزاع

تفکر انتقادی یعنی فکر کردن به طور کامل و تحلیلی در مورد یک موضوع، پرسیدن سوالات زیادی از خود (مثلاً چه چیزی؟ چرا؟). متفکران انتقادی به ندرت وضعیت موجود را می پذیرند مگر اینکه بتوانند دلایل خوبی برای آن ببینند. خوشبختانه، مدرک تحصیلی در هر موضوعی این مهارت را به شما می‌آموزد، اما می‌توانید با مطالعه گسترده و کسب گسترده‌ترین تجربیات زندگی، مزیت بیشتری به خود بدهید.

مهارت پیوندی انتزاع برای معماران ضروری است زیرا در مراحل اولیه یک پروژه ساختمانی، آنها باید در قلمرو ایده ها عمل کنند تا واقعیت ملموس. آنها باید چندین احتمال را در ذهن خود نگه دارند در حالی که می پرسند “چه می شود اگر …؟”

۱۰. مهارت های بین فردی

بیایید با آن روبرو شویم، معماران بیشتر وقت خود را در مقابل یک صفحه نمایش می گذرانند – پس چرا مهارت های بین فردی اینقدر مهم است؟ اول، کارفرمایان می خواهند افرادی را استخدام کنند که دوستانه باشند و با دیگران خوب کار کنند. آیا ترجیح می‌دهید در کنار کسی که همیشه شاکی است یا کسی که به شما پیشنهاد می‌کند در مواقع سخت‌تر شدن به شما کمک کند کار کنید؟

دوم، شما با افراد خارجی بیشتری از آنچه فکر می کنید تعامل خواهید داشت، به عنوان مثال مشتریان در جلسات و متخصصان صنعت در محل. پروژه های ساختمانی به ندرت بدون مشکل اجرا می شوند، اما زمانی که طرفین درگیر رابطه کاری خوبی داشته باشند، مشکلات به ندرت تا این حد وحشتناک به نظر می رسند.

۱۱. مهارت های ارتباطی

ناگفته نماند که شما باید بتوانید ایده های خود را به صورت بصری، چه با یک طرح مداد، یک مدل مقوای سریع، یا یک طراحی الکترونیکی دقیق، به اشتراک بگذارید. اما معماران همچنین به مهارت های ارتباطی نوشتاری و شفاهی خوبی نیاز دارند: ممکن است از شما خواسته شود که ایده ای را برای مشتریان مطرح کنید و ارائه های دیگری ارائه دهید یا گزارش ها و اسناد دیگر بنویسید.

لازم نیست یک سخنران عمومی شگفت‌انگیز یا در واژه‌پردازی چیره دست باشید، بلکه باید ایده‌ها را به گونه‌ای که اکثر مردم می‌توانند درک کنند، از ذهن خود بیرون بیاورید و وارد جهان کنید.

۱۲. مهارت های مدیریتی

مهارت‌های مدیریتی شامل مواردی مانند مدیریت زمان، نگهداری سوابق دقیق و حفظ استانداردهای حرفه‌ای (مانند رعایت آداب ایمیل) است. معمولاً هیچ راه درست یا نادرستی برای مدیریت وجود ندارد – برای مثال برخی از افراد دوست دارند به ایمیل‌ها در حین ارسال پاسخ دهند، در حالی که برخی دیگر روزانه یک یا دو جایگاه را برای پاسخ‌دهی اختصاص می‌دهند – اما شما باید سیستمی را ایجاد کنید که به شما کمک کند حفظ کنید. در بالای حجم کاری شما

۱۳. خلاقیت

ممکن است هرگز این شانس را نداشته باشید که چیزی مانند دفتر مرکزی دوربین مداربسته پکن یا “Walkie Talkie” در لندن طراحی کنید، اما خلاقیت روزمره هنوز برای معماران ضروری است. خلاقیت در این حرفه اغلب در مورد حل مشکلات یا ایجاد پیشرفت ها به روش هایی است که بلافاصله مشخص نیست. اگرچه این به یک کلیشه تبدیل شده است، شما باید خارج از چارچوب فکر کنید.

مسلماً، این مهارتی است که معماران (که خود را به عملکرد و ظاهر ساختمان می پردازند) از مهندسان (که عمدتاً به کارکرد توجه دارند) جدا می کند.

۱۴. انعطاف پذیری

در یک پروژه ساختمانی، همه چیز می‌تواند اشتباه پیش برود و انجام می‌شود – یا اگر دقیقاً اشتباه نباشد، با تصوری که در ذهن شما وجود دارد بسیار متفاوت است! نحوه واکنش شما به شرایط در حال تغییر بسیار مهم است. اصرار بر اینکه کارها باید به روشی خاص انجام شوند (حتی اگر مطمئن هستید که روش شما بهترین است) نتیجه معکوس دارد.

گاهی اوقات زمان یا پول کافی برای ایجاد ساختمان ایده آل وجود ندارد، یا ممکن است تغییرات پرسنلی وجود داشته باشد که به نظر می رسد یک پروژه را از تعادل خارج می کند، اما اگر نتوانید مشکل را برطرف کنید، سالم ترین پاسخ معمولاً این است که از هر کاری بهترین استفاده را ببرید. اتفاق می افتد.

۱۵. ابتکار

افرادی که منتظر دریافت دستورالعمل‌ها هستند، می‌توانند کارمندان شایسته‌ای باشند، اما آن‌هایی که زیر نظر خودشان عمل می‌کنند، اغلب افراد عالی هستند – تا زمانی که از یک مرز خارج نشوند یا روی انگشتان هیچ‌کس قدم نگذارند! ابتکار مهارتی است که بسیاری از ما با افزایش سن به طور طبیعی آن را می آموزیم، به عنوان مثال خرید محصولات خانگی قبل از تمام شدن آنها (اگرچه بسیاری از افراد در دهه چهل زندگی خود همچنان ماهیانه روی لگن گیج می مانند و لوله خمیر دندان خالی در دست دارند).

به طور خلاصه، ابتکار به معنای پر کردن یک شکاف زمانی است که آن را تشخیص می دهید، به جای اینکه همیشه منتظر بمانید تا به شما گفته شود چه کاری انجام دهید.

 

فرایند طراحی معماری

طراحی ساختمان شامل چهار مرحله‌ی کلیدی است:

۱. طرح شماتیک “شماتیک” به معنای “ارائه ساده مفهوم است”. در مرحله اول از فرایند طراحی، معماران با مشتریان ملاقات می‌کنند، نیاز‌های پروژه را درک می‌کنند، محل ساخت و ساز را ارزیابی می‌کنند و طرح کلی خود را توسعه می‌دهند. معماران مدارک طراحی شامل رندرها و مدل‌ها را با درجه‌ای از جزئیات تولید می‌کنند که امکان ارزیابی و تائید آن برای کارفرما فراهم شود.

۲. توسعه طرح هنگامی که کارفرما طرح را تأیید کرد، معماران نقشه ها را با جزئیات دقیق‌تر: تهویه مطبوع، سیستم های الکترونیکی، لوله کشی و غیره را تکمیل می‌کنند. در این مرحله، معماران ممکن است با مهندسین سازه نیز همکاری کنند. همچنین قوانین ساختمان، مقررات زیست محیطی و سایر اسناد نیز دارای اهمیت است. مرحله توسعه طرح همچنین شامل طراحی داخلی و در برخی موارد برنامه‌ریزی منظر است. قبل از نهایی شدن، مشتریان نیز این سطح دقیق تر از طراحی را تأیید می‌کنند.

۳. اسناد ساختمانی پس از نهایی شدن طراحی، معماران اسناد را با جزئیات کاملِ ساخت آماده می‌کنند که باعث می‌شود پروژه ساخته شود. این اسناد دستورالعمل مونتاژی است که پیمانکاران از آن پیروی خواهند کرد. نسخه‌های اسناد ساخت و ساز به پیمانکاران بالقوه توزیع می‌شود تا پیمانکاران بتوانند هزینه‌های ساخت و ساز را تخمین زده و شرایط همکاری خود را اعلام کنند.

۴. مدیریت ساخت و ساز در نهایت، با ساختن ساختمان، پروژه به یک پروژه ساختمانی واقعی تبدیل می‌شود. بسته به ماهیت شرکت معماری ، ترجیحات کارفرما و قوانین صلاحیت محلی، معماران در این مرحله به روش‌های مختلف درگیر خواهند شد. در برخی موارد، آنها نقش مشاور به خود می‌گیرند. در برخی دیگر، مستقیماً از طرف کارفرما، پیمانکاران فرعی را مدیریت می‌کنند. تقریباً در هر مورد، ممکن است در حین ساختن سوالاتی ایجاد شود که از معماران بخواهد که اسناد و مدارک جدیدی تولید کنند، الحاقی به اسناد ساختمانی موجود که جزئیات را تصحیح یا روشن می‌کند تا ساختمان طبق طراحی تکمیل شود.

در مقاله فرآیند طراحی معماری جزئیات دقیق فرآیند طراحی معماری از زبان معمار فقید، فرانک گهری ذکر شده است که می‌توانید به آن سر بزنید.


محل کار معماری چگونه است؟

به همان اندازه که یک معمار، نقش های مختلفی را ایفا می‌کند، محیط‌های کاری متفاوتی نیز در انتظار اوست. بیشتر کار طراحی یک پروژه در دفتر معماری یا اصطلاحاً استودیو معماری انجام می‌گیرد، اما ملاقات با مشتریان در دفتر آنها، جلسه در دفاتر مدیران دولتی و البته بازدید از پروژه‌ها نیز بخش دیگر محیطی است که در آن قرار می‌گیرد.

بسته به اینکه آیا یک معمار فریلنسر هستند یا در یک شرکت استخدام می‌شوند، ممکن است از دفتر خود، گاهی اوقات از خانه یا تعدادی از دفاتر شرکت کار کند. این نقش می‌تواند شامل سفر و کنفرانس‌های بین‌المللی یا جلسات باشد.

 

حقوق و درآمد معماری

با توجه ثبات بسیار کم و محدوده کاملاً متفاوت حقوق و در آمد معماران در دفاتر معماری ایران، بر اساس منابع معتبر جهانی حقوق و درآمد های مشخص شده در ایالات متحده آمریکا را مبنای پاسخ به این سوال قرار داده‌ایم.

متوسط حقوق یک معمار در ایالات متحده حدود ۶۸.۴۸۶ دلار در سال است که معمولاً در طیفی از ۴۱.۳۰۴ دلار تا ۱۱۳.۵۵۸ دلار در حرکت است که میزان ارشد بودن فرد در دفتر معماری این تفاوت را رقم می‌زند. در ادامه پاسخ به این سوال می‌توانید جدول بررسی حقوق و دستمزد معماران در دفاتر معماری را که بر اساس ارشدیت درج شده را ببنید.

 

حقوق و درآمد معماران بر اساس ارشدیت
صدک ۹۰ معماران اصلی ۵۴.۶۰ دلار در ساعت ۱۱۳,۵۵۸ دلار در سال
صدک ۷۰ معماران ارشد ۴۲.۹۷ دلار در ساعت ۸۹,۳۶۹ دلار در سال
صدک ۵۰ معماران میانی ۳۲.۹۳ دلار در ساعت ۶۸,۴۸۶ دلار در سال
صدک ۲۵ معماران کم سابقه ۲۵.۲۳ دلار در ساعت ۵۲,۴۸۳ دلار در سال
صدک ۵ معماران تازه کار ۱۹.۸۶ دلار در ساعت ۴۱,۳۰۴ دلار در سال

سوالات متداول

تفاوت بین یک مهندس عمران و یک معمار چیست؟
هم مهندسان عمران و هم معماران در برنامه ریزی و طراحی سازه ها مشارکت دارند. با این حال، یک مهندس عمران بر اطمینان از ایمن بودن سازه و توانایی تحمل آن تمرکز می کند، در حالی که معمار بر زیبایی شناسیِ سازه و همچنین بر ظاهر، احساس و عملکرد تمرکز می‌کند. مهندس عمران یکپارچگی ساختاری طرحی را که معمار ایجاد کرده است تجزیه و تحلیل و ارزیابی می‌کند و راه‌هایی برای امکان‌پذیر ساختن طرح ساخت و ساز با پیشنهاد تغییرات/اصلاحات به منظور تبدیل دیدگاه معمار به واقعیت پیدا می‌کند. مهندسان عمران و معماران اغلب با یکدیگر کار می‌کنند، زیرا کار آنها گاهی اوقات همپوشانی دارد. رابطه کاری خوب بین این دو حرفه، کار ساخت و ساز را مؤثرتر و موفق تر خواهد کرد.
آیا یک معمار داخلی یک معمار است؟
به طور خلاصه، خیر. این توضیح بسیار خوبی از کاری است که یک معمار داخلی انجام می دهد: "معماری داخلی مطمئناً راه درازی را پیموده است. این حرفه در ابتدا به عنوان دکوراسیون داخلی شناخته می شد قبل از اینکه به طراحی داخلی تبدیل شود. متخصصان طراحی داخلی هنوز هم مشاوره دکوراسیون و طراحی را ارائه می‌دهند، اما مسئولیت‌های شغلی آنها اکنون شامل وظایف "فنی" بیشتری است. مانند نقشه کشی فنی، فناوری و خدمات ساختمان، فناوری مصالح و تکمیل ساختمان، و جزئیات مبلمان. نیاز به درک موضوعات مرتبط با معماری در طراحی داخلی باعث ایجاد زمینه معماری داخلی شده است. معماری داخلی شامل برنامه‌ریزی و پرداخت به جزئیات فضای داخلی یک ساختمان است. این برای به حداکثر رساندن اثربخشی با تأکید بر برنامه‌ریزی و ایجاد فضا است. فضا نه تنها باید خوب به نظر برسد، بلکه باید کاربردی نیز باشد. طرح‌های نوآورانه ما را قادر می‌سازد تا راحت‌تر، کارآمدتر و ایمن‌تر زندگی و کار کنیم. همه در یک محیط زیباشناختی کامل. بنابراین، فارغ التحصیلان معماری داخلی پس از ورد به بازار کار، دقیقاً چه می کنند؟ آنها تخصیص فضا و همچنین کار با مهندسان در زمینه خدمات ساختمانی، نازک کاری و روشنایی را برنامه‌ریزی می کنند. این علاوه بر انتخاب متریال، مبلمان، تکمیل، یراق آلات و آثار هنری، به منظور ایجاد فضاهای جذاب و پر جنب و جوش است.
آیا یک معمار باید بداند که چگونه یک ساختمان بسازد؟
معماران موظف به حفظ سلامت، رفاه و ایمنی ساکنان ساختمان هستند، بنابراین داشتن دانش ساخت و ساز توسط معمار کاملاً ضروری است. هر کسی که بدون دانش ساخت و ساز، ساختمانی را طراحی می کند، هنرمند یا طراح است. آنها معمار نیستند! یک معمار، مسئول ایده پردازی، اجرا و تکمیل موفقیت آمیز یک ساختمان است. با این حال، لازم به ذکر است که مسائل ساختمانی فراتر از یک ساختار ابتدایی است که یک معمار بتواند آن را به عهده بگیرد یا به تنهایی همه چیز را درک کند. گاهی اوقات شکاف هایی در دانش وجود دارد و نیاز به همکاری با معماران و مهندسان دیگر برای اجرای ایمن و موفقیت آمیز یک طرح تا تکمیل آن است.
معمار بودن چگونه است؟
معمار بودن می‌تواند بسیار چالش برانگیز و رقابتی باشد. دانشگاه هر آنچه را که باید بدانید به شما آموزش نمی‌دهد، اما استعدادهای خلاقانه شما را شکوفا می‌کند و ذهن شما را به روی ایده‌های جدید باز می‌کند. با شروع کار در این زمینه، با تجارت و جنبه‌های فنی معماری آشنا خواهید شد. شما همچنین ارتباطات و روابط مفیدی با پیمانکاران، مهندسان و مشتریان ایجاد خواهید کرد. تمرین معماری برای اکثر معماران صرفا! طراحی نیست، بلکه هماهنگی پروژه‌ها، حل مشکلات طراحی و نظارت بر جزئیات ساخت و ساز است. همه این وظایف گاه پیش پا افتاده و غیر الهام بخش به یک طراحی موفق منجر می‌شود. با گذشت زمان، ممکن است جنبه طراحی یا جنبه فنی کار را ترجیح دهید. جهتی که در حرفه خود انتخاب می‌کنید، تعیین می‌کند که روز معمولی شما چگونه خواهد بود. طراحی معماری بر طراحی ساختمان، استفاده از مدل‌های سه بعدی، طراحی، رندر و غیره تمرکز دارد. طراحی فنی بر ساخت، مستندات و جزئیات یک پروژه تمرکز دارد. جنبه تجاری معماری نیز وجود دارد، و اگر متوجه شدید که آن سمت از تصویر را ترجیح می‌دهید، می توانید منشعب شوید و مدیر پروژه شوید. سعی کنید اگر می‌توانید فرصتی برای گذراندن مدتی در یک دفتر معماری داشته باشید. ببینید آیا از کاری که مردم انجام می‌دهند خوشتان می‌آید، با آن‌ها گپ بزنید و ببینید آیا آن‌ها از آن دسته افرادی هستند که می‌خواهید با آنها کار کنید - این بهترین نشانگری است که بدانید آیا از معمار بودن لذت خواهید برد یا خیر.

ترتیبی که کانون معماران برای مطالعه مطالب سری معماری به شما پیشنهاد می‌کند:

9 Comments

 1. مهسا محمدی

  مسیر های شغلی که نوشتین مدل های مرسومی هستن، کاش در ادامه مطلب به مسیر های شغلی جدیدی که در عصر حاضر وجود داره بپردازین

  1. قبل تر مقاله ای با عنوان آینده شغلی معماری منتشر کردیم که بیشتر به شما کمک می‌کنه اما حتما در آپدیت جدید مطلب این موضوع رو در نظر می‌گیریم.

 2. ساناز

  من برای بررسی ابعاد مختلف معماری همه مقالات موجود در صفحه اول گوگل رو بررسی کردم، این مقاله جزو بهترین ها بود. مرسی واقعاً

  1. خوشحالم که برای شما مفید بوده. متشکرم

 3. Aysuu

  سلام، من میخواستم برای انتخاب رشته معماری اطلاعات کسب کنم ولی منبعی که کامل در موردش نوشته باشه رو پیدا نکردم. شما هم اصلا در این مورد ننوشته بودین

  1. تیم کانون سعی می کنه در این موضوع مقاله ای جدا منتشر کنه.

 4. به نظر من معماری هنر و فنیست که قابل آموزش دادن نیست!
  بله با آموزش تعالی پیدا می کند ولی اصلش جوشیدنیست

  1. جناب غفوری عزیز، همینطور که در مقاله با دیدگاه های مختلفی معماری رو تعریف کردن و تفاسیر مختلفی هست، بنظرم هر کسی بر اساس تجربه، مطالعه و استدلال های شخصی می تونه تعریفی ارائه بده و شاید هیچ تعریف درست و غلطی وجود نداره در این موضوع. ممنون از شما برای نظرتون و مشارکتی که در مطلب داشتین

 5. منبع مقاله یا کتابی که معماری را تعریف کردید را لطفا بنویسید تا در پایان نامه استفاده کنم

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *