خانه  de l’isle ؛ خانه‌‌ ای مدرن در دل طبیعت

خانه  de l’isle ؛ خانه‌‌ ای مدرن در دل طبیعت

اختصاصی کانون معماران و شهرسازان: خانه de l’isle توسط گروه معماری Chevalier Morales طراحی شده است. در طراحی این خانه ۵۸۰ متری سعی بر آن شده که اصول معماری مدرن مورد استفاده قرار گیرد. قرار‌گیری خانه در کنار رودخانه و در بین درختان سربه فلک کشیده تجربه خاصی از طبیعت را برای ساکنان به ارمغان می‌آورد.

خانه de l’isle

خانه برای زندگی یک خانواده با دو فرزند به سبک مدرن ساخته شده و نوعی تفسیر مجدد از این نوع معماری است. موقعیت جغرافیایی خانه در کنار یک رودخانه در شهر مونترال کانادا می باشد. مکان‌یابی خانه به گونه‌ای است که گویی خانه در بین ردیف بلند کاج‌ها قایم شده‌است.

خانه de l’isle

خانه de l’isle

خانه de l’isle

خانه با هندسه کف و سقف، مبلمان چوبی یکپارچه و سنگ تراشی‌ها نشانه‌هایی از معماری مدرن را یدک می‌کشد. گاراژِ خانه که یادآور حومه‌های پر جنب‌و‌جوش اواسط قرن بیستم است به صورت مستقیم در معماری خانه ادغام شده. این پارکینگ به تنهایی یک مربع کامل ۱۰۰ فوتی ایجاد کرده است.

دو حیاط مستطیل شکل خانه در پیِ پاسخ به مسئله‌ی حریم‌خصوصی‌ای که از مسائل مهم اواسط قرن بیستم بود، ساخته شده‌اند. این مستطیل‌ها علاوه بر وظیفه وارد کردن نور طبیعی به قلب خانه، استخر و حیاط پشتی را هم با خانه ادغام می‌کنند. فضاهای بیرونی همچون بالکن که گویی از حجم اصلی خانه خارج شده‌اند، ساختار هندسی داخل خانه را نیز تعریف می‌کنند. بنابراین فضای گاراژ در تماس مستقیم با فضای باز قرار گرفته و در بین طبیعت و خارج از مرزهای خانه به صورت دست‌نخورده باقی می‌ماند. با توجه به سایت خاص پروژه، سطوح در لایه‌های مختلف ترازی با هم ترکیب شده‌ و درختان سایت حفظ شده‌اند. درختان مخروطی بزرگی در حیاط مرکزی خانه کاشته شده‌اند.

خانه de l’isle

طراحی داخلی خانه

فضاهای داخلی خا به گونه‌ای تقسیم‌بندی شده‌اند که ارتباط با خیابان، ارتباط با رودخانه و نیازهای خاص ساکنان به خوبی پاسخ داده شود. یک غرفه شیشه‌ای در قسمت سقف فضای نشیمن که پایین‌تر از سطح همکف قرار دارد، طراحی شده است. این غرفه خود به تنهایی مانند یک خانه ی یک طبقه بوده و تجارب مختلف فضایی را ایجاد می‌کند. محور شمال به جنوب پروژه فضاهای صمیمی‌تری را با‌توجه به نیازهای خصوصی افراد در بر می‌گیرد بطوریکه فضاهای زندگی در امتداد رودخانه جای گرفته‌اند. این چینش فضاها، یک پیوند مستحکم با چشم‌انداز فضای اطراف در طول روز ایجاد می‌کند.

خانه de l’isle

خانه de l’isle

 مصالح خانه هماهنگ با طبیعت انتخاب شده‌اند تا بتوانند آن را در دل طبیعت ادغام کنند. در انتخاب مصالح، آجرهای سفالی، چوب و سنگ به عنوان مصالحِ طبیعی در اولویت بوده‌اند. در نمای جلویی خانه، پنجره‌ای خلیجی تعبیه شده‌است که علاوه بر بهبود چشم‌اندازِ رودخانه، غرفه شیشه‌ای را برجسته‌تر می‌کند. فضای نیم‌طبقه شیشه‌ای امکان استفاده بیشتر از منظره‌ی رودخانه را فراهم می‌‌کند. این فضا باعث برجسته شدن ترکیب‌بندی خانه و تفکیک افقی محل سکونت شده‌است.

خانه de l’isle

خانه de l’isle

خانه de l’isle

درحالی‌که برخی از قسمت‌های بامِ خانه به رنگ سفید در‌آمده‌اند، برخی قسمت‌های دیگر محوطه‌سازی شده‌اند و محیطی سبز و معتدل را برای خانه به ارمغان آورده‌اند. تأکید کلی در طراحی، به پایداری بوده و تهویه و حرارت خانه با چاه‌های زمین گرمایی تامین می‌شود.

خانه de l’isle

منبع: archdaily.com

سعیده قراچورلو

Leave A Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *