راهنمای جامع کارت ویزیت معماری ؛ ۹ نمونه بیزینس کارت برتر ۲۰۲۳


کارت ویزیت معماری، نماد هویت برند شما و عامل مهمی برای توسعه‌ی شبکه‌ی ارتباطی است. عاملی که علی‌رغم پیشرفت‌های چشمگیر رسانه و ارتباطات، همچنان نقش ویژه‌ای برای معماران ایفا می‌کند. رشته‌ی معماری ماهیتی زیبایی‌شناختی دارد . با توجه به ماهیت این رشته، ارائه‌ی یک کارت ویزیت ساده و در عین حال خلاقانه می‌تواند منجر به تثبیت برند شما در ذهن مخاطب شود.

اما محتوای یک کارت ویزیت شامل چه عناصری است؟ برای طراحی یک کارت ویزیت منحصر‌به‌فرد ،چه نکاتی را باید رعایت کنیم؟ در این مقاله پس از طرح موضوع ضرورت وجود کارت ویزیت، به بررسی دقیق محتوا و نکات کلیدی آن در زمینه معماری خواهیم پرداخت. در ادامه هم ۹ نمونه‌ کارت ویزیت معماری و ابزارهای کاربردی برای طراحی آن را بررسی خواهیم کرد.

کارت ویزیت معماری - کانون معماران و شهرسازان


آنچه در این مقاله می‌خوانید:

ضرورت وجود کارت ویزیت معماری

” ثروتمندترین افراد جهان همواره در پی ایجاد یک شبکه‌ی ارتباطی قوی هستند و آن را ایجاد می‌کنند؛ در حالی که باقی افراد، همواره جویای کار مناسبی برای خود هستند”. این سخنان رابرت کیوساکی، نویسنده یکی از معروف‌ترین کتاب‌ها در زمینه‌ی امور مالی و سرمایه‌گذاری تجاری، به نام “پدر پولدار، پدر فقیر” است. نقل قول رابرت کیوساکی به ایده‌ای حول محور روابط انسانی اشاره دارد. رشد و توسعه فردی یک انسان به تنهایی و در انزوا اتفاق نمی‌افتد؛ پس دور از انتظار نیست که پی ببریم، پیشرفت یک کسب‌و‌کار و تجارت هم بدون ایجاد شبکه‌ی ارتباطی قوی ممکن نیست. در دنیای تجارت، بقا و رشد بدون همزیستی و ایجاد شبکه‌ی ارتباطی با انسان‌ها ممکن نیست. شبکه‌سازی، شکلی از برقراری تماس با افراد با پیشینه‌های بی‌شمار برای ایجاد فرصت رشد موقعیت شغلی است.

کارت ویزیت معماری - کانون معماران و شهرسازان

 

 

کارت ویزیت معماری؛ ابزار شبکه‌سازی

راه‌های زیادی برای ایجاد و گسترش شبکه‌ی ارتباطی وجود دارد. ایجاد شبکه ارتباطی حرفه‌ای در معماری در دهه‌‌ی گذشته به طرز چشمگیری تغییر کرده‌است و از دنیای کاغذی به قلمرو مجازی منتقل شده‌است. وب سایت معماری، شبکه‌های اجتماعی مختلف و … ابزارهای قدرتمند شبکه‌سازی و جذب مخاطب در بستر اینترنت هستند. با این حال، جزئیات کوچک هنوز هم می‌توانند تفاوت بزرگی را در مورد جذب مخاطب و یا مشارکت جدید رقم بزنند. این جزئیات منحصر به دنیای مجازی نیستند.

یکی از این جزئیات کوچک اما قدرتمند، کارت ویزیت معماری است. علیرغم این که امروزه در عصر دیجیتال زندگی می‌کنیم و راه‌های ارتباطی مجازی بی‌شماری وجود دارد، همچنان کارت ویزیت معماری در دنیای بیزینس، متداول است. کارت‌ ویزیت معماری، نشانگر حرفه‌ای بودن شخص و تعلق وی به دنیای کسب‌و‌کار است؛ دنیایی که پایه و اساس آن شبکه ارتباطی قوی است. پورتر گیل در مورد اهمیت این موضوع، چنین بیان کرده‌است: “شبکه شما دارایی خالص شما است”.

 

کارت ویزیت معماری؛ نماد برند معماری

کارت ویزیت می‌تواند نقطه‌ی شروع مناسبی برای ایجاد روابط انسانی باشد. از سویی دیگر با توجه به ماهیت زیبایی‌شناختی رشته‌ی معماری، معماران باید توجه ویژه‌ای به طراحی کارت ویزیت معماری خود داشته باشند. یک کارت ویزیت منحصر‌به‌فرد می‌تواند اولین برداشت مخاطب از یک معمار را به وجود بیاورد. دقیقاً به همین دلیل است که می‌توانید از کارت ویزیت خود برای جذب مخاطب و تبدیل مشتری بالقوه به مشتری وفادار به برند شما، استفاده کنید. یک کارت ویزیت معماری می‌تواند، تأثیری مؤثر در ملاقات با شخص جدید داشته باشد. در ادامه به ۴ نکته‌ی مهم اشاره می‌کنیم تا پی ببریم که چرا کارت‌ ویزیت همچنان بسیار مهم و معنادار است.

نمونه کارت ویزیت معماری داخلی - کانون معماران و شهرسازان

 

کارت ویزیت معماری؛ ابزار بی‌نظیر جذب مخاطب و افزایش اعتبار تجاری

۱- کارت ویزیت چیزی بیش از یک تکه کاغذ با نام و اطلاعات تماس شما است. همچنان می‌توان از آن به عنوان یک ابزار بازاریابی مستقیم استفاده کرد. تبلیغات و بهینه‌سازی موتورهای جستجو می‌تواند مشتریان را به سمت شما سوق دهد، اما هیچ چیز بهتر و تأثیرگذارتر از یک برخورد مستقیم و ارائه‌ی کارت ویزیت در ملاقات حضوری نیست. با ارائه‌ی کارت ویزیت خود، می‌توانید مطمئن شوید که مخاطب، شما را به خاطر می‌سپارد.

۲- “اگر فرصت مناسبی برای شما پیش نمی‌آید، خودتان فرصت بسازید”. این سخنان کمدین و بازیگر مشهور آمریکایی، میلتون برل، است. منتظر وقوع اتفاقی برای تغییر مسیر و موفقیت خود نباشید، خودتان دست به کار شوید و فرصت‌هایی بسازید تا به آنچه می‌خواهید برسید. کارت ویزیت یک راه عالی برای تأثیرگذاری مثبت و ایجاد فرصت رشد است. شما می‌خواهید در حین گفتگوی جدی برای به اشتراک گذاشتن اطلاعات خود به دنبال قلم و کاغذ باشید؟! با در دست داشتن کارت ویزیت، نشان دهید که حرفه‌ای فکر و عمل می‌کنید، حتی اگر تازه شروع به کار کرده باشید.

۳- اگر کارت ویزیت شما متفاوت (نه خیلی متفاوت و بدون رعایت اصول اساسی) و منحصر‌ب‌فرد باشد، این احتمال وجود دارد که مخاطبان شما افزایش یابند. کارت ویزیت خاص، شانس ارجاع و به اشتراک‌گذاری اطلاعات شما را افزایش می‌دهد. پس سعی کنید یک طرح خاص و زیبا، منطبق با سبک طراحی خود، خلق کنید.

۴- آخرین نکته، تأثیر ویژه‌ی محتوای فیزیکی و قابل لمس بر ذهن انسان است. بعد از گذراندن زمان و برقراری ارتباط با مخاطب، گام بعدی تبادل اطلاعات تماس است. این کار را می‌توانید به سرعت با به اشتراک‌گذاری کارت‌ ویزیت معماری خود انجام دهید. تبادل کارت‌های فیزیکی، روشی شخصی‌تر و کارآمدتر برای تثبیت اطلاعات در ذهن مخاطب است. بدین ترتیب مخاطب به جای افزودن عجولانه اطلاعات شما در تلفن همراه خود، همواره یک کارت شخصی شما را همراه دارد. پس همواره کارت ویزیت خود را با مخاطب به اشتراک بگذارید؛ در غیر این صورت مطمئن باشید که اطلاعات و شماره‌ تماس شما، بین صدها مخاطب دیگر تلفن همراه مخاطب گم خواهد‌شد!

کارت ویزیت معماری - کانون معماران و شهرسازان

 

محتوا و متن کارت ویزیت معماری

دانستن اینکه چه اطلاعاتی را باید در کارت ویزیت معماری درج کنید و چه چیزهایی را حذف کنید، منجر به ایجاد کارتی چشم نواز و اصولی می‌شود. کارت شما اگر به درستی طراحی شود، یادآور اولین ملاقات مخاطب با شما و عامل ترغیب‌ مخاطب به محصول یا خدمات شما می‌شود. همچنین کارت ویزیت معماری احتمال بازدید مخاطب از وب‌سایت یا دیگر حساب‌های کاربری شما در شبکه‌های اجتماعی را افزایش می‌دهد. کارت ویزیت یک ابزار بازاریابی آزمایش‌شده و واقعی است و اغلب اولین تعاملی است که یک مخاطب با برند شما دارد. بنابراین فراتر از بازتاب مثبت کسب‌و‌کار شما، باید حاوی اطلاعات مرتبط باشد. به همین دلیل است که اولین سوالی که به ذهن خطور می‌کند، در مورد محتوای آن است؛ این که چه چیزی را باید روی کارت ویزیت معماری خود ارائه کنم؟

در ادامه تمام اطلاعاتی که بهتر است روی کارت ویزیت معماری خود پوشش دهید را بررسی می‌کنیم. به‌طور کلی اطلاعات کارت ویزیت معماری شما شامل ۸ عنصر می‌شود؛ اعم از لوگو، نام شرکت، شعار برند، نام و عنوان، اطلاعات تماس، آدرس ( آنلاین یا فیزیکی)، حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی، یک کد  QRبرای اسکن کارت.

 

۱- لوگو

لوگو یک نماد بصری از شما و کسب‌و‌کار شماست. این نماد بصری، بازتاب چشم‌انداز، هدف و ارزش‌های شما و عامل تثبیت برند در ذهن مخاطب و القای احساس اعتبار و اعتماد به او است. لوگوی شما باید با افتخار در جلوی کارت شما نمایش داده شود. از یک تصویر لوگو با کیفیت بالا ۳۰۰dpi  (نقطه در اینچ) استفاده کنید تا از وضوح لبه‌ها و خطوط لوگو پس از چاپ، اطمینان حاصل کنید. جایگاه قرارگیری متن را خیلی نزدیک به لوگو و سایز آن را خیلی بزرگ در نظر نگیرید. همواره در تمام طراحی‌های خود به یاد داشته باشید که باید مقداری فضای خالی و طراحی‌نشده برای ایجاد فرصت تنفس و تحلیل اطلاعات در نظر بگیرید. اگر لوگو و طرح کارت شما، فشرده و مملو از طراحی است، با کاهش سایز لوگو، فضای سفید و خالص کارت ویزیت خود را افزایش دهید.

 

۲- نام شرکت

لوگوی شما جزء اصلی هویت برند شما و نمود بصری کسب‌و‌کار شما است. اما باید نام  تجاری شرکت خود را نیز در کارت ویزیت معماری بگنجانید. همواره فضای زیادی از طرح کلی کارت را به نام خود اختصاص دهید. نام شما، عنصر کلیدی برند شماست و احتمالاً همان چیزی است که قصد دارید افراد به خاطر بیاورند؛ پس برای تسهیل این فرآیند، فضای کافی به نام خود اختصاص دهید. به‌طور کلی، نام کسب‌و‌کار شما، باید بزرگترین متن روی کارت باشد. همیشه نام کامل کسب‌و‌کار خود را به درستی بنویسید و صرفاً از کلمات اختصاری شرکت خود استفاده نکنید. به عنوان مثال، اگر به جای Luna Salon یا Complete Financial Solutions فقط Luna یا CFS نوشته شود، امکان ایجاد ابهام و سردرگمی برای مخاطب وجود خواهد داشت.

 

۳- شعار

آیا شما شعاری برای کسب‌و‌کار و برند معماری خود دارید؟ نوشتن شعار برند درکارت ویزیت معماری، راهی عالی برای انتقال واضح هویت، سبک و خدمات شما به مخاطبان است. اگر یک شعار رسمی ندارید، با خلاصه کردن چند ویژگی توصیفی در مورد برند و خدمات خود، یک شعار بسازید. به عنوان مثال، شرکت استراتن دیزاین(Stratton Design) از شعار “طراحی و میزبانی وب‌سایت” در کارت خود استفاده می‌کند؛ بدین طریق این شرکت، تخصص خود را به طور کاملاً واضح در قالب چند کلمه‌ی حرفه‌ای، صادقانه و متمرکز بر خدمات اصلی خود با مخاطب به اشتراک می‌گذارد.

 

۴- نام و عنوان شغلی شما

افزودن نام کامل و عنوان شغلی خود به کارت ویزیت معماری می‌تواند به ایجاد ارتباط شخصی با کسب‌و‌کار شما کمک کند. گنجاندن عنوان شغلی شما به‌عنوان یک عامل تثبیت کننده در ذهن، بسیار خوب عمل می‌کند. از آنجایی که بسیاری از افراد حافظه‌ی خوبی برای به خاطر سپردن نام‌ها ندارند، ممکن است شما را به خاطر زیمنه‌ی تخصصی‌ای که در آن کار می‌کنید، بهتر به یاد بیاورند.

کارت ویزیت معماری - کانون معماران و شهرسازان

 

۵- اطلاعات تماس

اطلاعات تماس در کارت ویزیت معماری شما باید شامل آدرس ایمیل و شماره تلفن شما باشد. این اطلاعات، اطلاعات کلیدی برای برقراری ارتباط مخاطب با شما محسوب می‌شوند. اطلاعات تماس روی کارت را می‌بایست به چپ، راست یا وسط تراز کنید. ضمن اینکه به‌خاطر داشته باشید که حتماً فونتی ساده و خوانا را انتخاب کنید. همچنین اگر یکی از این راه‌های ارتباطی را به دیگری ترجیح می‌دهید، با اندازه‌ای بزرگ‌تر یا فونتی برجسته‌تر، بر  اهمیت آن تاکید کنید.

 

۶- آدرس شما (آنلاین یا فیزیکی)

حتماً باید آدرس وب سایت خود را روی کارت ویزیت معماری درج کنید. می‌توانید برای اشغال نکردن فضا از درج پیشوند http://  صرف‌نظر کنید. به یاد داشته باشید که همواره باید بین طراحی کارت ویزیت و وب‌سایت شما هماهنگی وجود داشته باشد. هنگامی که یک مشتری بالقوه پس از دیدن آدرس وب‌سایت در کارت شما از آن بازدید می‌کند، می‌بایست متوجه هماهنگی و انسجام تمام عناصر آن‌ها شود. در تمامی مراحل طراحی کارت و وب‌سایت خود یک اصول و سبک واحد را در پیش بگیرید. کوچکترین عناصر طراحی کارت و وب‌سایت مثل فونت و رنگ هم الزاماً باید هماهنگ باشند.

اگر شرکت شما، به صورت حضوری هم پذیرای مخاطبان و مشتریان خود است، حتماً باید آدرس شرکت را هم درج کنید. اما اگر شرکت شما، خدمات خود را صرفاً به صورت آنلاین و مجازی ارائه می‌کند، نیازی به افزودن آدرس روی کارت ویزیت معماری خود ندارید. هنگام طراحی کارت، استفاده از حداقل متن و مختصر نگه داشتن اطلاعات مهم است. دلیل این امر قابلیت خوانش و درک آسان اطلاعات و جلوگیری از ایجاد سردرگمی برای مخاطب است.

 

۷- حساب‌های کاربری در شبکه‌های اجتماعی

اگر حساب کاربری فعال در شبکه‌های اجتماعی دارید، نام کاربری خود را به همراه نمادهای شبکه‌های اجتماعی در کارت ویزیت معماری خود درج کنید. این کار منجر به دسترسی آسان مخاطبان به شما در فضای مجازی و افزایش دنبال‌کنندگان شما در این شبکه‌های اجتماعی می‌شود. بدین طریق می‌توانید کاربران پرشور تیک‌تاک (TikTok) و یا اینستاگرام (Instagram) را جذب کنید.

 

۸- کد QR

آیا فضای کارت ویزیت معماری شما برای تمام اطلاعات کافی نیست؟ در این صورت می‌توانید از یک کد QR در کارت خود استفاده نمایید.  کد QR (یا کد “پاسخ سریع”) نوعی بارکد قابل اسکن است که می‌تواند به سرعت اطلاعات تکمیلی برند و کسب‌و‌کار شما را در اختیار مخاطب قرار دهد. بدین طریق مشتریان می‌توانند به اطلاعات بیشتری درباره‌ی ساعات کاری، تبلیغات ویژه یا تاریخچه‌ی کسب‌و‌کار شما دست یابند. این کد می‌تواند در پشت کارت ویزیت معماری شما قرار گیرد.

کارت ویزیت معماری - کانون معماران و شهرسازان

 

طراحی کارت ویزیت معماری؛ ۱۲ قانون طلایی

کارت ویزیت معماری می‌تواند عامل تحقق رویای کسب‌و‌کار شما باشد. برای بسیاری از مشتریان بالقوه، این اولین تعاملی است که با برند شما خواهند داشت؛ بنابراین، مطمئن شوید که تعاملی مثبت شکل خواهد گرفت. اما چه ملاحظاتی می‌بایست هنگام طراحی کارت ویزیت معماری در نظر گرفته شود؟ در این بخش قصد داریم ۱۲ نکته اساسی طراحی کارت ویزیت معماری را بررسی کنیم:

 • انتخاب الگو مطابق با شخصیت برند
 • انتخاب فونت مناسب
 • انتخاب اندازه و شکل کارت ویزیت معماری
 • سازماندهی و چیدمان اطلاعات
 • ایجاد ارزش افزوده با کارت ویزیت معماری
 • برندسازی بصری کارت ویزیت معماری
 • ایجاد فضای خالی؛ سادگی و خوانایی در طراحی
 • افزودن یک ویژگی خاص منطبق بر سبک برند
 • استفاده از عناصر هنر انتزاعی و عناصر هندسی
 • فراخوان برای اقدام
 • ویرایش، ویرایش و ویرایش!
 • خلق یک محصول با کیفیت

 

۱- انتخاب الگو مطابق با شخصیت برند

کارت ویزیت شما نشان‌دهنده هویت کسب‌و‌کار  شما است. برای انعکاس موثر شخصیت برند خود، باید الگویی مطابق با سبک خود انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر شما یک معمار داخلی و شیفته‌ی سبک مدرن و مینیمال هستید، الگویی انتخاب کنید که منعکس‌کننده‌ی علاقه و سبک طراحی‌های شما باشد. اگر شخصیتی برون‌گرا دارید و یا از طرفداران سبک ماکسیمالیسم هستید، این علاقه باید در کارت ویزیت معماری شما جلوه‌ی بیرونی یابد.

 

۲- انتخاب فونت مناسب

فونت کارت شما باید منطبق با فونت سایر موارد بازاریابی مثل وب‌سایت شما باشد. همچنین فونت انتخابی شما می‌بایست منعکس‌کننده‌ی سبک برند شما، خوانا و قابل درک باشد. فونت‌ ساده‌ و متداولی مثل Arial، Calibri  و Times New Roman  نمی‌تواند فونت مناسبی برای یک طراح و معمار باشد. شما باید مخاطبان خود را تحت تأثیر قرار دهید و اولین قدم این است که آنها را با کارت ویزیت معماری خود شگفت‌زده کنید. پس می‌بینید که حتی فونت انتخابی هم می‌تواند نشانگر خلاقیت و ایده‌پردازی شما باشد.

احتمالاً یک معلم خوش‌نویسی، فونتی زیبا مشابه دست‌خط خود و یک نویسنده، فونتی الهام گرفته از ماشین تحریر برای کارت خود انتخاب می‌کند. بر این اساس سعی کنید مخاطب با مشاهده فونت شما، بتواند کم‌و‌بیش سبک شما را حدس بزند. اندازه هر فونت در متن باید حداقل ۸pt باشد. با این حال، اطلاعات مهمی مانند نام شما یا شرکت باید با اندازه‌ای بزرگ‌تر، حروفی متفاوت یا به صورت پررنگ‌تر چاپ شوند. نکته‌ای که باید به خاطر بسپارید این است که نام خود یا شرکت را بزرگ‌تر از فونت ۱۲pt قرار دهید و هرگز از اندازه فونت‌های کوچکتر از ۸pt استفاده نکنید.

 

۳- انتخاب اندازه و شکل کارت ویزیت معماری

اندازه و شکل کارت ویزیت معماری می‌تواند بر اندازه‌ی متن و مقدار اطلاعاتی که می‌توانید درج کنید، تأثیر بگذارد. علاوه بر این، شکل کارت بیانیه‌ای در مورد هویت برند و کسب‌و‌کار شما ارائه می‌دهد. آیا شما طرفدار الگوهای معمولی و متداول هستید یا ایده‌هایی جسورانه و خارج از چارچوب برای الگو و شکل کارت خود دارید؟

 اکثراً کارت‌ ویزیت، به صورت مستطیل شکل (اندازه یک کارت اعتباری) طراحی می‌شود و در جهت افقی چیدمان محتوایی در آن صورت می‌گیرد. این شکل، شکلی آشنا برای اکثر افراد است، بنابراین انتخاب مطمئنی محسوب می‌شود. اندازه یک کارت ویزیت مطابق با اصول عمومی، مستطیلی به عرض ۲ اینچ در طول ۳.۵ اینچ است. این اندازه به راحتی در کیف پول شخصی جای می‌گیرد و احتمال دور انداختن آن کمتر خواهد بود. اما اگر شما هدف متفاوتی داشته باشید، می‌توانید شکل خلاقانه‌تر و غیرمعمول‌تری را انتخاب کنید تا کارت ویزیتی متمایز داشته باشید. اگر می‌خواهید بر تمایز و سبک متفاوت خود تاکید ویژه کنید، می‌توانید از شکل مربع و یا گوشه‌های گرد هم استفاده کنید.

کارت ویزیت معماری - کانون معماران و شهرسازان

 

۴- سازماندهی و چیدمان اطلاعات

کارت ویزیت شما باید تمام اطلاعات ضروری و مورد نیاز مخاطب را پوشش دهد. نام و عنوان شغلی خود، نام شرکت، شماره‌ تماس، وب‌سایت، آدرس ایمیل و نام حساب‌های کاربری شبکه‌های اجتماعی خود را حتماً در کارت درج کنید. بدین ترتیب، حق انتخابی برای مخاطب قائل شده‌اید که به روش دلخواه‌اش با شما در ارتباط باشد. برای ایجاد یک جریان بصری خوب، چیدمان محتوا روی کارت ویزیت معماری حائز اهمیت است. لوگو باید برجسته‌ترین عنصر کارت شما باشد؛ به همین جهت معمولاً در بالا‌ترین قسمت کارت قرار می‌گیرد. نام شما و سایر اطلاعات مانند شماره تماس و آدرس وب‌سایت باید پس از لوگو قرار گیرد. برای اینکه مطمئن شوید اطلاعات مهم به درستی سازماندهی شده‌اند، می‌توانید اندازه و یا مکان برخی از عناصر را تغییر دهید. برای تاکید بر روی عنصری ویژه، می‌توانید فضای خالی اطراف عنصر را افزایش دهید.

 

۵- ایجاد ارزش افزوده با کارت ویزیت معماری

کارت‌ ویزیت فرصتی عالی برای کسب‌وکارهای کوچک فراهم می‌کند؛ بدین طریق با به کارگیری آن می‌توانند ارزش افزوده‌ای به مخاطب ارائه کنند. به جای اینکه فقط اطلاعات تماس را فهرست کنید، می‌توانید از پشت کارت برای اضافه کردن اطلاعات اضافی مرتبط با کسب‌و‌کار خود استفاده کنید. به عنوان مثال، صاحب یک رستوران یا بار، می‌تواند دستور غذا یا نوشیدنی مخصوص را در پشت کارت معرفی کند. کسب‌و‌کار تولید صنایع دستی می‌تواند کارتی ویژه ارائه کند که قابلیت هنری دارد و می‌تواند به عنوان برچسبی روی لباس یا سایر لوازم استفاده شود.

روش دیگر تبدیل یک کارت ویزیت به یک گزینه تبلیغاتی موثر، تولید آن به صورت آهنربا است. بدین طریق مشتریان می‌توانند کارت را به یخچال بچسبانند و به سرعت و سادگی به اطلاعات تماس شما دسترسی پیدا کنند. این روش بیشتر برای مشاغلی کاربرد دارد، که انسان‌ها به صورت متداول از محصولات یا خدمات آن‌ها استفاده می‌کنند؛ مانند شرکت‌های خدماتی، رستوران‌ها و … . گزینه‌های بسیاری برای تغییر کاربری کارت وجود دارد که می‌تواند ضامن ماندگاری و تأثیرگذاری کارت باشد. شما به عنوان یک معمار، چه ارزش افزوده‌ای می‌توانید به کارت ویزیت معماری خود بیافزایید که خلاقیت شما را نشان دهد؟

 

۶- برندسازی بصری کارت ویزیت معماری

کارت ویزیت چیزی فراتر از اطلاعات تماس شما است. کارت ویزیت معماری، بازتاب شما و هویت برند شما است. هنگام شروع فرآیند طراحی کارت، دو جزء مهم طراحی را در نظر بگیرید؛ ۱- لوگوی برند و ۲- رنگ. این عناصر مهم‌ترین بخش‌های برندسازی بصری شما هستند و انتخاب آن‌ها باید قبل از طراحی کارت، نهایی شود. این دو عنصر منجر به تأثیرگذاری بر سایر بخش‌های فرآیند طراحی می‌شوند. حتی می‌توان گفت، یک کارت تماماً در مورد لوگو است. لوگو به عنوان نماد بصری کسب‌و‌کار شما، شایسته یک مکان برجسته برای جلب توجه مخاطب است.

کارت ویزیت معماری - کانون معماران و شهرسازان

 

۷- ایجاد فضای خالی؛ سادگی و خوانایی در طراحی

استیو جابز در حرف‌های خود به این نکته اشاره کرده‌است که چگونه فکر کردن به چیزی ساده می‌تواند چالش برانگیز باشد. این مفهوم  چالش‌برانگیز بودن طراحی ساده و در عین حال خاص، در زمینه‌ی کارت ویزیت معماری هم صدق می‌کند. هنگام طراحی کارت، باید روی طراحی ساده تمرکز کنید. برای تمرکز مخاطب بر روی مهمترین اطلاعات، نباید متن زیادی روی کارت وجود داشته باشد. بهتر است به جای ایجاد رقابت بین محتوا برای جلب توجه، مقداری فضای سفید یا خالی را بگذارید. این فضای خالی و طراحی‌نشده، فرصتی برای تنفس، تحلیل و درک اطلاعات برای مخاطب ایجاد می‌کند.

 همچنین ممکن است بخواهید قبل از اینکه کارت خود را به کسی تحویل دهید، یادداشتی به آن اضافه کنید؛ با گذاشتن فضای خالی، این فرصت را به دست خواهیدآورد. به یاد داشته باشید که هرچه عناصر طراحی کمتری داشته باشید، هر عنصر تأثیرگذاری بیشتر و قوی‌تری به جا خواهد گذاشت. بنابراین به فکر چگونگی محدود کردن تعداد عناصر و جلوگیری از پیچیدگی و انباشت اطلاعات کارت خود باشید. برای پوشش تمامی اطلاعات مورد نیاز روی کارت، می‌توانید از هر دو طرف کارت استفاده کنید!

 

۸- افزودن یک ویژگی خاص منطبق بر سبک برند

یکی از راه‌های ساده برای متمایز کردن کارت ویزیت معماری، اضافه کردن یک عنصر طراحی غیرمعمول یا چاپ ویژه است. استفاده از روکش‌های خاص با جلوه‌ای ویژه می‌تواند تأثیری ماندگار بر مشتریان بالقوه بگذارد. روکش‌ یا حتی بافت متفاوت و برجسته‌ی کاغذ کارت، به منحصر‌به‌فرد شدن آن کمک می‌کند. اما نکته‌ی مهم این است که قبل از الحاق هر عنصر یا ویژگی خاص به کارت ویزیت معماری خود، مطمئن شوید که این عناصر منطبق با هویت برند شما هستند. آیا عنصر یا ویژگی خاصی وجود دارد که در تمامی طرح‌های شما وجود داشته باشد؟ در این صورت می‌توانید از این عناصر و ویژگی‌ها که جلوه‌ای از سبک منحصر‌به‌فرد شما است، در طراحی کارت خود استفاده کنید.

به عنوان مثال، روکش پر زرق و برق قطعاً انتخاب منطقی و مناسبی برای برندی با سبک معماری مینیمال نخواهد بود. کارت ویزیتی با کاغذ استوک و کرافت بازیافتی، ماهیت و حسی ارگانیک به کارت شما می‌بخشد. یک کارت با ماهیتی ارگانیک، یک انتخاب عالی برای معماری است که همواره از مواد طبیعی مانند چوب در طرح‌های خود استفاده می‌کند. کارتی با کاغذ بسیار ضخیم، می‌تواند جلوه‌ای از لوکس بودن برند داشته باشد. این ویژگی‌های به ظاهر کوچک می‌تواند سرنخی برای کشف هویت برند شما توسط مخاطب باشد.

کارت ویزیت معماری - کانون معماران و شهرسازان

 

۹- استفاده از عناصر هنر انتزاعی و عناصر هندسی

مانند دیگر متخصصان صنعت هنر و طراحی، وقتی صحبت از ایجاد یک تأثیر اولیه قوی به میان می‌آید، نادیده گرفتن جنبه زیبایی‌شناختی غیرممکن است. گاهی اوقات از هنر انتزاعی در طراحی کارت ویزیت معماری استفاده می‌شود. کاربرد هنر انتزاعی می‌تواند منجر به تفکر عمیق افراد نسبت به هویت برند شما ‌شود. همچنین هنر انتزاعی، کنجکاوی افراد را نسبت به ایده‌ها و تصمیمات پشت طرح شما بر می‌انگیزد. هنگام به‌کارگیری عناصر طراحی انتزاعی در کارت خود اطمینان حاصل کنید که این عناصر با سبک و هویت برند شما مطابقت دارد. بازی با الگوها و عناصر انتزاعی، نقطه شروع مناسبی برای خلق کارت ویزیتی منحصر‌به‌فرد و چشم‌نواز است.

کارت ویزیت معماری می‌تواند چیزهای زیادی در مورد یک شرکت بازگو کند. اگر شرکت معماری یا استودیو شما با مشتریان رده بالا سروکار دارد، مطمئن شوید که کارت شما منعکس‌کننده این موضوع است. می‌توانید از یک عنصر طراحی هندسی خاص برای تاکید بر نوع مشتریان و یا خدمات خود استفاده کنید. ترکیب هندسی منحصربه‌فرد، روشی ساده و در عین حال موثر برای خلق کارت ویزیتی ویژه است. از این عنصر هندسی می‌بایست در بخش‌های دیگر بازاریابی برند خود، مانند گرافیک رسانه‌های اجتماعی یا وب‌سایت خود هم استفاده کنید.

 

۱۰- فراخوان برای اقدام

فراخوان برای اقدام (CTA: call to action) دستورالعملی است که افراد را به انجام کار مورد نظر ما تشویق می‌کند؛ مانند بازدید از یک وب‌سایت یا ثبت‌نام در یک خبرنامه، ارائه بازخورد در قالب نظرات و … . داشتن یک فراخوان برای اقدام در کارت ویزیت معماری ضروری نیست، اما می‌تواند برای ایجاد انگیزه در مشتریان بالقوه برای برداشتن گام بعدی مفید باشد. به عنوان مثال، شرکت‌ها می‌توانند از چیزی خاص مانند کد تخفیف یا یک پیشنهاد ویژه برای جذب مخاطب و ترغیب به استفاده از خدمات  خود استفاده کنند.

شما می‌توانید کد QR را به عنوان بخشی از فراخوان خود در نظر بگیرید؛ این کد راه خوبی برای ارائه‌ی یک راه سریع و آسان به مشتریان است. بدین ترتیب افراد می‌توانند با یک کلیک به وب‌سایت شرکت هدایت شوند و یا تبلیغی ویژه از کار شما را مشاهده کنند. پیشنهاد می‌کنیم کد را در پشت کارت خود قرار دهید؛ با این روش، فرآیند اسکن برای مخاطب آسان می‌شود و تداخلی بین محتوای روی کارت ویزیت معماری و لوگوی شما ایجاد نمی‌شود.

 

۱۱- ویرایش، ویرایش و ویرایش!

آیا چیزی بدتر از مشاهده اشتباه تایپی روی تعداد زیادی کارت ویزیت‌ به تازگی چاپ‌شده وجود دارد؟ قبل از چاپ و تولید کارت می‌توانید از دوستی بخواهید تا آن را از نظر غلط املایی بررسی کند. به یاد داشته باشید که شرکت‌های ارائه‌کننده‌ی خدمات چاپ این کار را برای شما انجام نمی‌دهد، پس حتماً فرآیند بررسی را جدی بگیرید! اگر می‌خواهید بیشتر از نتیجه‌ی کار مطمئن شوید، می‌توانید از یک متخصص ویرایشگر کمک بگیرید. از آنجایی که محتوای روی کارت زیاد نیست، این کار نسبتاً سریع و کم هزینه انجام می‌شود.

 

۱۲- خلق  یک محصول با کیفیت

تصور کنید وقتی یک مجله با کیفیت و براق را لمس می‌کنید چه حسی به شما دست می‌دهد؟ یک محصول با کیفیت، حس حرفه‌ای بودن و ظرافت را القا می‌کند. همین امر در مورد کارت ویزیت معماری نیز صدق می‌کند. پس با دقت، مواد و متریال مناسبی برای کارت خود انتخاب کنید. پس از طی همه‌ی این مراحل می‌توانید فرآیند چاپ و تولید کارت ویزیت معماری خود را آغاز کنید.

 

۹ نمونه کارت ویزیت معماری خلاقانه و برتر ۲۰۲۳

طرح‌ها، رنگ‌ها و الگوهای متفاوت بسیاری برای خلق کارت ویزیت معماری وجود دارد. اغلب کارت‌هایی با طرح ساده، مینیمال و تک رنگ برای معماران بسیار محبوب هستند. در حالی که کاوش در فرم‌های جدید، الگوهای غیرمعمول و جسورانه می‌تواند منجر به خلق کارتی منحصربه‌فرد شود. در ادامه چند نمونه طرح کارت ویزیت معماری را مشاهده می‌کنیم.

 

نمونه کارت ویزیت معماری سیاه و سفید

سیاه و سفید، ترکیبی جاودانه و راهی عالی برای نشان دادن سبک شما است. پس‌زمینه مشکی، همراه با طراحی لوگوی سیاه و سفید، می‌تواند یک کارت ویزیت معماری چشم‌نواز ایجاد کند.

نمونه بیزینس کارت معماری - کانون معماران و شهرسازان

 

نمونه کارت ویزیت معماری با استفاده از تصاویر

هیچ چیزی به اندازه‌ی تصاویر جذاب و ویژه، نمی‌‎توانند نشانگر خلاقیت و نوآوری باشند. تصاویر سفارشی، آثار هنری بسیار خلاقانه‌ای هستند که می‌توانند تأثیری ماندگار بر افراد بگذارند. به عنوان مثال، یکی از تصاویر مربوط به طرح معماری شما می‌تواند در کارت به طریقی خاص مورد استفاده قرار گیرد. اغلب معماران تجربه و مهارت ویژه‌ای در عکاسی و استفاده از برنامه‌هایی مانند فتوشاپ دارند. استفاده از یک عکس خیره‌کننده روی طرح کارت ویزیت معماری هم راهی عالی برای نشان دادن استعداد و مهارت‌های شما است.

نمونه بیزینس کارت معماری - کانون معماران و شهرسازان

 

نمونه کارت ویزیت معماری استفاده از پلان معماری

آیا می‌خواهید افراد بلافاصله پس از دیدن کارت شما، حدس بزنند که این کارت متعلق به یک معمار است؟ طراحی یک کارت ویزیت خلاقانه با الهام از پلان‌های معماری، روشی عالی برای دستیابی به این هدف است.

نمونه بیزینس کارت معماری - کانون معماران و شهرسازان

 

نمونه کارت ویزیت معماری با مواد و مصالح متفاوت

کیفیت منحصربه‌فرد طراحی و استفاده از مواد و مصالح مرغوب و متفاوت، کارت ویزیت را برای همیشه در ذهن مخاطب ثبت می‌کند. متریال شفاف، یکی از گزینه‌های جذاب برای چاپ کارت ویزیت معماری شما است.

نمونه بیزینس کارت معماری - کانون معماران و شهرسازان

 

نمونه کارت ویزیت شرکت معماری

ترکیب خطوط هندسی و طرح‌های انتزاعی در یک کارت ویزیت ساده به رنگ سیاه و سفید، می‌تواند به طراحی یک کارت ویزیت معماری شیک و ایده‌آل منجر شود.

نمونه بیزینس کارت معماری - کانون معماران و شهرسازان

 

نمونه کارت ویزیت معماری خلاقانه

خط‌ کش، نمادِ مفهوم اندازه‌گیری و یکی از ابزارهای کاربردی حرفه‌ی معماری است. نمود این ابزار کاربردی روی کارت ویزیت، آن را به یک ابزار ارزشمند و کاربردی برای مخاطبان تبدیل می‌کند.

نمونه بیزینس کارت معماری - کانون معماران و شهرسازان

 

نمونه کارت ویزیت معماری و ساختمان

استفاده از نمادهای خاطرات جمعی و تصویر ذهنی عمومی نسبت به مفهوم خانه، معماری و ساختمان‌سازی، روشی هوشمندانه برای طراحی یک کارت ویزیت معماری ساده اما جذاب است.

نمونه بیزینس کارت معماری - کانون معماران و شهرسازان

 

نمونه کارت ویزیت معماری مدرن

کارت ساده و مینیمال تقریباً برای هر حرفه‌ای مناسب است. اما به لطف سادگی و ظرافت طرح مینیمال قطعاً استفاده از این طرح برای یک معمار هم گزینه‌ی مناسبی خواهد بود.

نمونه بیزینس کارت معماری - کانون معماران و شهرسازان

 

نمونه کارت ویزیت معماری مطابق با هویت بصری برند

کارت ویزیت، نماینده روح برند معماری و خط فکری شماست. پس با انتخاب یک طرح خلاقانه می‌توانید هویت بصری برند خود را در کارت ویزیت خود نمایان سازید. این راز طراحی، در کارت ویزیت معماری شرکت “زاها حدید”، به درستی به کار گرفته شده است. چنانچه با مشاهده‌ی عکس کارت ویزیت معماری ( حتی بدون خواندن نام برند )، تشخیص این که کارت متعلق به کدام برند معماری است، اصلاً کار سختی به نظر نمی‌رسد!

نمونه بیزینس کارت معماری - کانون معماران و شهرسازان

 

ابزارهای کاربردی برای طراحی کارت ویزیت معماری

ممکن است اطلاعات کافی و یا فرصت مناسبی برای طراحی کارت ویزیت معماری خود نداشته باشید، در این صورت می‌توانید از ابزارهای متنوعی برای ایجاد کارت خود استفاده کنید. پلتفرم‌های گوناگونی وجود دارند که می‌توانند الهام‌بخش شما برای انتخاب طرح کارت ویزیت معماری خود باشند؛  وب‌سایت‌های Dribbble،Pintrest ،Vistaprint ،Zazzle ،Behance  وcreativemarket.com  انواع طرح‌های کارت ویزیت معماری را ارائه می‌دهند.  علاوه بر این برخی قالب‌های کارت ویزیت معماری در این وبسایت‌ها ارائه می‌شود؛ این قالب‌ها اغلب به صورت فایل لایه‌باز فتوشاپ ارائه می‌شوند. این فایل‌ها به راحتی قابل ویرایش و شخصی‌سازی هستند؛ این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد تا طرح‌های خود را در این ساختار آماده پیاده کنند و کارتی شخصی‌سازی‌شده و منحصر‌به‌فرد ایجاد کنند.


منابع:

archdaily.com | manypixels.co | template.net | vistaprint.com | architecturechat.com | e-architect.com | wix.com


امتیاز ما